Dundovi kolegovia zaslali Uhliarikovi otvorený list

Uhliarik
Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Viac ako 40 záchranárov, lekárov a spolupracovníkov zaslalo vo štvrtok otvorený list predsedníčke vlády Ivete Radičovej a ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi, v ktorom odmietajú obvinenia ministerstva voči prevádzkovo technickému námestníkovi štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava Mikulášovi Dundovi. „Rezort vo svojom vyhlásení obvinil Mikuláša Dundu zo zámerného vytvorenia situácie, kedy bolo ohrozené poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu. Obvinenia Mikuláša Dundu z toho, že túto kauzu účelovo vytvoril a využil ju vo svoj prospech, sú poľutovaniahodné a môžeme ich považovať jedine za veľké nedorozumenie,“ uvádza sa v otvorenom liste. Autori listu preto vyzývajú ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika, aby v prípade, ak je naozaj presvedčený o Dundovom pochybení, osobne podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy a následne niesol trestnoprávnu ako aj občianskoprávnu zodpovednosť, ak sa ukáže, že medializované útoky ministerstva na Dundu boli nepravdivé, poškodzujúce jeho dobré meno a profesionálnu reputáciu. V liste zároveň uviedli, že na záchranárov, ktorí médiám potvrdili informácie o nedostatku liekov a materiálu bol vyvíjaný nátlak a boli upozornení na možnosť výpovede.

Ministerstvo zdravotníctva SR v závere minulého týždňa informovalo, že na prevádzkovo technického námestníka Mikuláša Dundu pripravuje trestné oznámenie. Podľa rezortu bol totiž do 18. januára tohto roku zodpovedný za stav liekov a zdravotníckeho materiálu v štátnej záchranke. V decembri minulého roka pritom podľa ministerstva objednal iba 9 % z obvyklého objednávaného množstva, čím údajne mohol závažne ohroziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Následne o nedostatku liekov a materiálu v sanitkách informoval médiá. Ministerstvo má dôvodné podozrenie zo spáchania úmyselného trestného činu šírenia poplašnej správy, a preto v tejto veci nechá konať orgány činné v trestnom konaní.

Samotný Dunda pre agentúru SITA potvrdil, že v decembri objednal menej liekov a materiálu, podľa neho to však bolo spôsobené tým, že záchranka mala dostatočné zásoby. Odmietol vyjadrenia, že by tým ohrozil poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. „Nikdy by som si nič také nedovolil,“ povedal Dunda. Zároveň upozornil, že až do polovice decembra nevedel, že neuspeje vo výberovom konaní na riaditeľa, pričom krátko po nástupe súčasného šéfa Vratka Šoku ho upozornil na nedostatok liekov. Zároveň naznačil, že v prípade obdobných vyjadrení na jeho osobu nepôjde iba trestné oznámenie zo strany ministerstva na neho, ale aj on podá trestné oznámenie na rezort zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarik