'Dvadsaťjednotka' po skvelom obrate vyhrala nad Holandskom

Slovensko 21 - Holandsko 21
Zľava: Matúš Bero zo Slovenska, Jean-Paul Boëtius z Holandska a Róbert Mazáň zo Slovenska vo futbalovom zápase kvalifikácie ME 2017 hráčov do 21 rokov - 8. skupina medzi tímami Slovensko a Holandsko. Myjava, 17. november 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

MYJAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov vďaka dokonalému obratu v druhom polčase triumfovali nad holandskými rovesníkmi 4:2 v utorkovom domácom stretnutí 8. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie do Poľska.

Mladí Slováci na štadióne myjavského Spartaka po úvodnom dejstve zaostávali 0:2 dvoma gólmi hosťujúceho útočníka Vincenta Janssena. Po zmene strán však „dvadsaťjednotka“ SR súpera doslova prevalcovala a otočila vývoj zápasu vo svoj prospech.

Zásahy dosiahli postupne Jaroslav Mihalík, Albert Rusnák ml., rozhodujúci strelil Martin Chrien a v nadstavenom čase spečatil hodnotné víťazstvo kapitán Adam Zreľák, keď na dva razy premenil pokutový kop. Mihalík si pripísal aj dve asistencie.

Zverenci Čecha Pavla Hapala nadviazali na senzačný kvalifikačný októbrový úspech 3:1 nad týmto protivníkom v Nijmegene. Najbližšie sa tím SR „21” v spomenutej eliminácii predstaví 29. marca 2016 opäť v domácom prostredí proti Turkom.

Kvalifikácia ME 2017 futbalistov do 21 rokov – 8. skupina – utorok – výsledky:
Bielorusko „21” – Cyprus „21” 2:2 (1:2)

– hralo sa v Borisove

Slovensko „21” – Holandsko „21” 4:2 (0:2)

– hralo sa v Myjave

Góly: 50. J. Mihalík, 64. A. Rusnák ml., 83. Chrien, 90. Zreľák (z pok. kopu) – 16. a 23. V. Janssen, ŽK: 69. A. Rusnák ml., 70. J. Mihalík – 59. Rekik, 62. Hendrix, 78. T. Haye, 90.+ D. Luckassen, rozhodovali: Sandro Schärer – Sandro Pozzi, Johannes Vogel (všetci Švaj.), 2614 divákov

Slovensko „21”: A. Chovan – Valjent, B. Niňaj, Škriniar, R. Mazáň – Chrien, Lobotka, Bero (46. Brigant) – A. Rusnák ml. (90. Skovajsa), Zreľák, J. Mihalík (88. D. Ivan)

Holandsko „21”: Van der Hart – Brenet (86. Hendriks), D. Luckassen, Rekik, Aké – Trindade, T. Haye, Hendrix (70. Van Overeem) – Boëtius, V. Janssen, Kishna

I. polčas

V 6. min z druhej vlny nepresne vystrelil hosťujúci Boëtius. O štyri minúty neskôr už Holanďania zahrozili vážnejšie, proti pokusom Kishnu však dvakrát bravúrne zasiahol gólman Chovan, jednu možnosť Slováci zblokovali. O chvíľu po bezchybnom prenesení hry v podaní Boëtiusa nastal ďalší závar pred domácou bránkou, rezultoval z neho rohový kop.

V 15. min sa k slovu dostali aj muži v modrom. Rusnák vysunul na pravé krídlo Valjenta, ale jeho prihrávku zachytil strážca troch žrdí „tulipánov“ Van der Hart. Slováci kapitulovali po štvrťhodine, úspešným strelcom sa stal Janssen. Ten otvoril skóre rovnako ako v prvom súboji v Nijmegene, podarilo sa mu to presne v takom istom čase ako v októbri.

Myjavský trávnik následne začali kropiť kvapky dažďa, no holandskej kombinácii to neuškodilo. Po jednej z akcií spoza šestnástky v 23. min pridal svoj druhý gól v stretnutí Janssen. Lopta sa odrazila od brvna za čiaru, zásah potvrdil až asistent rozhodcu. O pár sekúnd sa po ďalšej Janssenovej strele musel natiahnuť Chovan. Po necelej polhodine zakončenie kapitána Zreľáka nenarobilo problémy Van der Hartovi.

V 40. min sa Slováci dostali do svojej najvýraznejšej ofenzívnej príležitosti dovtedajšieho priebehu. Pokus Rusnáka však holandský brankár vyrazil a odolal aj dorážkam Zreľáka. Vzápätí na opačnej strane odmietol zvýšenie náskoku Trindade, keď vo vyloženej šanci prepálil brvno.

II. polčas

Krátko po polčasovej prestávke odpovedali domáci. Striedajúci Brigant posunul loptu Mihalíkovi, ktorý ľavačkou veľmi pekne znížil na 1:2. V 57. min unikol Zreľák, ale na dôraznejšie a presnejšie zakončenie mu už nezostalo dostatok síl ani času. O sedem minút neskôr odcentroval zľava Mihalík a ku gólu si pripísal tiež asistenciu. Jeho ponuku s prehľadom hlavičkou zužitkoval Rusnák.

V 74. min potiahol stredom Lobotka, odovzdal loptu na pravú stranu Brigantovi, no jeho prihrávku obrana hostí nepustila ku Zreľákovi. Potom len tesne vedľa vystrelil Rusnák. O ďalšie tri minúty rozohrali priamy kop Mazáň s Rusnákom, nebezpečnú hlavičku Škriniara zneškodnil Van der Hart.

Nasledujúce minúty opäť priniesli vzruch v holandskom pokutovom území. Najskôr Chrien pätičkou neusmernil loptu na bránku a hlavný arbiter nezapískal jedenástku po zákroku na Zreľáka. Na začiatku poslednej desaťminútovky sa pripomenuli „Jong Oranje“. Chovan zlikvidoval dve čisté šance striedajúcemu Van Overeemovi.

V 83. min prišiel triumfálny okamih slovenskej „dvadsaťjednotky“. Chrien zblízka prekonal Van der Harta, neasistoval mu nik iný než Mihalík. V nadstavenom čase nový muž na ihrisku Dávid Ivan vybojoval pokutový kop pre tím SR „21“, ktorý na dva razy premenil Zreľák.

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „Bolo to šialené, neviem, kto napísal takýto scenár. Prvý polčas bol ťažký, museli sme uznať kvalitu súpera. Pohybovali sa, kombinovali. Podržal nás Adrián Chovan, vďaka nemu sme prehrávali iba 0:2. Šance v úvodnom dejstve sme nepremenili. Čakali sme, čo s protivníkom urobí kontaktný gól. Pomohol nám. Začali sme si viac veriť a prišli ďalšie zásahy. Oponent sa tiež ešte dostal ku slovu, ale klobúk dolu pred mojimi hráčmi. Na trávniku odovzdali maximum, pre diváka to musel byť krásny zážitok.“

Martin Chrien (stredopoliar a autor víťazného gólu SR „21“): „Cez polčasovú prestávku sme si povedali, že to musíme otočiť. Sme radi, že sme to zvládli. V šatni sme sa povzbudili. Máme kvalitu, treba, aby sme pokračovali v takýchto výsledkoch. Kvalifikáciu máme dobre rozbehnutú. Nezachytili sme úvod, o to je víťazstvo náročnejšie a cennejšie. Veľká vďaka divákom, hnali nás dopredu celý zápas.“

Albert Rusnák ml. (stredopoliar a autor gólu SR „21“): „Vstúpili sme zle, prvý polčas z našej strany bol slabý. Povedali sme si, že nič nie je stratené. Za výkon v druhom dejstve si každý z nás zaslúžil uspieť. Úvod sme možno mierne podcenili, aj keď som predpokladal, že na nás čaká ešte ťažší duel ako v Holandsku. Po prestávke sme boli dôraznejší v súbojoch, začali sme získavať odrazené lopty. Myslím si, že to boli rozhodujúce faktory. Za 45 minút sme dali štyri góli Holanďanom, čo sa nevidí dennodenne. Sme šťastní.“

Jaroslav Mihalík (stredopoliar a autor gólu SR „21“): „Pri schádzaní z trávnika sme sa všetci radovali, lebo nikto nečakal, že to zvrátime z 0:2. Teší nás, že sme triumfovali aj v druhom súboji s Holanďanmi. Štatisticky pre mňa dobré predstavenie, myslím si však, že podstatnejšia je pomoc mužstvu.“

Tomáš Brigant (stredopoliar SR „21“): „Nastúpil som s úlohou trochu zmeniť náš štýl. Tréner ma na ihrisko poslal s tým, aby som získaval štandardné situácie v náš prospech. Nebál som sa hrať jeden na jedného. Prehrávali sme aj v Holandsku, dokázali sme sa opäť zomknúť.“

Martin Valjent (obranca SR „21“): „Po nevydarenom prvom polčase prišli skvelé pocity. Nastavili sme sa v hlavách, začali sme si viac veriť, boli sme agresívnejší. Takýto výsledok všetkým spravil radosť. Štyri góly v sieti Holandska za 45 minút je vynikajúci počin.“

Jorrit Hendrix (stredopoliar Holandska „21“): „Netuším, čo sa stalo. Po vydarenom úvodnom dejstve sme viedli 2:0. V kabíne sme si povedali, že musíme pokračovať v nastolenom trende a nedovoliť Slovákom znovu obrat. Domáci sa však vrátili do stretnutia, zacítili krv.“

Predchádzajúce výsledky slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov v 8. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie do Poľska: