Dvanásťročný Matej daroval na záchranu Tatier 5000 eur

Tatry
Foto: SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 8. augusta (WEBNOVINY) – Len 12-ročný Matej Jurčišin z Blatnice daroval všetky svoje úspory na záchranu lesov v Tatranskom národnom parku.

„Do Tatier chodíme pravidelne a trápi nás to, čo sa tu deje. Je to úplná katastrofa,“ povedala pre SITA mama malého Mateja Alica Jurčišinová.

Mateja najviac trápi postupujúca lykožrútová kalamita v oblasti Bielovodskej, Javorovej, Kôprovej a Tichej doliny. Podľa nej rozhodnutie venovať peniaze na boj proti lykožrútovej kalamite bolo rozhodnutím samotného Mateja.

„Samozrejme, všetky dokumenty som musela podpísať za neho ja, ale bolo to jeho rozhodnutie a my ho v tom podporujeme,“ uviedla A. Jurčišinová. Matej sa tak so súhlasom rodičov rozhodol darovať na boj proti lykožrútovej kalamite 5000 eur.

Pre stromy chcel lykožrútové lapače

Podľa A. Jurčišinovej so svojou požiadavkou sa najskôr obrátili na rôzne ochranárske organizácie a orgány ochrany prírody. Postupne ich však všetky nasmerovali na Štátne lesy Tatranského národného parku, ktoré sú správcami postihnutých území.

Lykozrut
Foto: SITA/Dušan Hein

Vo svojom liste vedeniu Štátnych lesov žiadal Matej o nasadenie lykožrútových pascí.

„Chlapcova žiadosť bola pre nás veľmi príjemným prekvapením. Nikdy predtým sme sa s niečím podobným nestretli,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP.

Po vetrovej kalamite v roku 2004 venovali peniaze na obnovu Tatier okrem právnických osôb aj jednotlivci.

„Boli to však sumy oveľa nižšie. Nikdy nie v takej výške,“ dodala Burdová. Lesníkov tiež prekvapilo, koľko o probléme lykožrútovej kalamity v Tatranskom národnom parku Matej vie.

Na základe podpísanej zmluvy o darovaní a spolupráci na projekte lesníci v auguste až novembri nainštalujú 500 kusov feromónových lapačov v ochranných pásmach národných prírodných rezervácií Bielovodská dolina, Javorová dolina, Kôprová dolina a Tichá dolina.

Matej má konkurenta

Malý Matej by sa mal podieľať aj na kontrole lapačov. Lesníci ho budú zároveň pravidelne informovať o odchyte lykožrútov. Matej má záujem pomáhať tatranskému lesu aj v budúcnosti.

Jednou z foriem pomoci by mohla byť spolupráca pri odkôrňovaní stromov napadnutých lykožrútom na miestach, v ktorých bude drevo ponechané na mieste, napríklad na Orave.

Matej je zatiaľ jediným, ktorý daroval peniaze na ochranu lesa. Kuriozitou je darca, ktorý takouto formou desiatimi eurami mesačne prispieva na opravu a údržbu značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku.

Zbierka priniesla viac ako milión eur

Od vetrovej kalamity v roku 2004 vyzbierali Štátne lesy Tatranského národného parku v zbierke na obnovu tatranského lesa 1 176 302,36 eur. Doteraz lesníci použili takmer 640-tisíc eur.

Použitie finančných prostriedkov zo zbierky je účelovo viazané, a preto finančné prostriedky čerpali výlučne na práce pri obnove lesných porastov poškodených vetrovou kalamitou v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAP.

Aj keď je Zbierka na obnovu tatranského lesa po kalamite v roku 2004 už uzavretá, stále sa objavia jednotlivci, ktorí formou darovacej zmluvy venujú finančné prostriedky na obnovu tatranského lesa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom