Dve tretiny Čechov podporuje zavedenie trestu smrti

Nová komora na výkon trestu smrti
Na zábere je komora, v ktorej sa vykonáva trest smrti. Ide o moderné zariadenie, kde odsúdeného usmrtia smrteľnou injekciou. Nové zariadenie sprevádzkovali v štátnej väznici v kalifornskom meste San Quentin. Dnes by v ňom mal byť usmrtený prvý odsúdený, ktorý v roku 1980 znásilnil a zavraždil 15 ročné dievča na ceste domov zo školy. Foto: AP Photo/Eric Risberg

PRAHA 21. novembra (WEBNOVINY) – Dve tretiny Čechov podporuje opätovné zavedenie trestu smrti. Väčšina si však myslí, že český právny systém nie je pripravený na takúto zmenu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti SANEP, ktorý v nedeľu zverejnil portál iDNES.cz. Za znovuzavedenie trestu smrti sa vyslovilo 65,5 percenta opýtaných. 52 percent Čechov je presvedčených, že právny systém nie je na túto zmenu dostatočne vyspelý. „V tejto chvíli obavy zo zlyhania justičného systému prevažujú nad súhlasom so zavedením trestu smrti,“ píše sa v stanovisku spoločnosti.

Česi sú za trest smrti pre vrahov malých detí (14 percent), nájomných vrahov (10 percent) a teroristov (9 percent). 60 percent respondentov sa domnieva, že výnimočný trest by pôsobil preventívne a prispel by k zníženiu kriminality. Ten istý počet nepovažuje trest smrti za nehumánny. Prieskum odráža názor vyše 11 000 respondentov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom