Dve zlatá a jedno striebro pre SR

AKTUALIZOVANÉ o 16:55

SEU D´URGELL 12. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári potvrdili svoje postavenie svetových jednotiek a v sobotňajších finále súťaže družstiev na XXXII. majstrovstvách sveta v španielskom stredisku Seu d´Urgell si vybojovali dve zlaté a jednu striebornú medailu. Po polovici súťaží figurujú na čele medailovej bilancie.

Slovenskí deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom suverénne triumfovali vo finále sobotňajšej súťaže 3xC2 na XXXII. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom stredisku Seu d´Urgell a vybojovali si zlato. Striebro patrí Nemcom, ktorí boli o takmer 3,5 sekúnd pomalší. Bronz získali slalomári Veľkej Británie. Víťazi semifinále a obhajcovia titulu z predchádzajúceho šampionátu v brazílskom Foz do Iguassu v roku 2007 Česi skončili vo finále na poslednom šiestom mieste.

Slováci získali v disciplíne 3xC2 vôbec prvé zlato v ére samostatnosti. Ak by však singlkanoista Alexander Slafkovský telefonicky nezmobilizoval štvrť hodiny pred štartom bratov Hochschornerovcov, ktorí na základe pôvodného časového plánu spokojne oddychovali v hoteli, asi by ho nezískali.

„Obliekli sme sa a bežali k trati. Všetko sme napokon stihli, hoci sme boli trocha tvrdí,“ povedal Peter Hochschorner. Pre Slovákov bolo zlato z 3xC2 doteraz zakliate. „Je pekné, že nám to teraz po dlhšom čase vyšlo. Napätie nebolo žiadne, hliadky sú skôr spestrením. Trať nám sadla. Išli by sme aj lepšie, ale po dobehnutí z hotela sme si bez väčšej prípravy sadli priamo na vodu. Neboli sme teda rozjazdení, napokon to však stačilo. V našom výkone sa vyskytli chyby, stopercentné to nebolo,“ dodal Pavol Hochschorner.

Tomáš Kučera s Jánom Bátikom i bratranci Škantárovci vybojovali svoje prvé seniorské zlato zo svetového šampionátu. „Určite sme veľmi šťastní. V minulých rokoch sme mali aj smolu, objavili sa päťdesiatky, urobili sme veľa ´ťukov´. Som rád, že sa nám to teraz podarilo. V prvej jazde sme trocha zaváhali, ale pred finále sme vedeli, že keď pôjdeme čas na úrovni 114 sekúnd, môžeme získať medailu. Napokon sme išli 113 a bolo z toho zlato,“ uviedol Tomáš Kučera.

Finále C2:

1. SLOVENSKO (Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár, Tomáš Kučera – Ján Bátik) 113,51 (2)

2. Nemecko (David Schröder – Frank Henze, Marcus Becker – Stefan Henze, Robert Behling – Thomas Becker) 116,97 (4)

3. Veľká Británia (Timothy Baillie – Etienne Stott, David Florence – Richard Hounslow, Daniel Goddard – Colin Radmore) 117,20 (2)

4. Poľsko 118,24 (0)

5. Rusko 122,77 (6)

6. Česko 123,04 (8)

Slovenky v 3xK1 žien strieborné, titul Britkám

Ďalšiu medailu pre Slovensko na XXXII. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom stredisku Seu d´Urgell vybojovali kajakárky v sobotňajšej súťaži družstiev 3xK1 žien v zostave Jana Dukátová, Elena Kaliská a Gabriela Stacherová, keď skončili druhé a patrí im striebro. Je to vôbec prvá medaila pre slovenské ženské družstvo zo svetových šampionátov v histórii.

„Po víťazstve v semifinále sme chceli zlato, napokon to vyšlo na striebro. Aj z neho sme však šťastné. Konečne máme v tejto disciplíne medailu. Po kolízii na trinástej bránke som v jej zisk takmer prestávala veriť. Vravela som si, že už to nebude možné. Rýchlo sme sa však zoradili a došli do cieľa,“ uviedla Jana Dukátová.

Víťazkami sa stali reprezentantky Veľkej Británie Elizabeth Neaveová, Louise Doningtonová a Laura Blakemanová. Bronz získali obhajkyne zlata z predchádzajúcich MS v brazílskom Foz do Iguassu Nemky.

Slovenky boli v semifinále suverénne, vo finále však doplatili na zaváhanie na bránke číslo trinásť, v ktorej stratili cenné sekundy. Elena Kaliská z vedúcej pozície vošla do valca a dlhšie sa z neho nevedela dostať. Dukátová ju preto predstihla, aby celý tím nestrácal čas.

„Z môjho pohľadu bola tá trinástka naozaj nešťastná. Urobila som v nej veľkú chybu. Nemohla som pretlačiť koniec lode, nevedela sa pretočiť. Som rada, že sme to napokon ustáli a vybojovali striebornú medailu, hoci sme mali väčšie ambície. Veľká vďaka za prvý kov patrí dievčatám,“ popísala svojej pocity Elena Kaliská.

Finále K1 ženy:

1. Veľká Británia (Elizabeth Neaveová, Louise Doningtonová, Laura Blakemanová) 112,79 (0),

2. SLOVENSKO (Jana Dukátová, Elena Kaliská, Gabriela Stacherová) 118,14 (4),

3. Nemecko (Jasmin Schornbergová, Claudia Bärová, Jacqueline Hornová) 119,84 (2),

4. Rusko 121,81 (4),

5, Slovinsko 123,49 (4),

6. Rakúsko 130,90 (6)

Ďalšie zlato na Slovensko zásluhou 3xC1

Slovenskí singlkanoisti Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš vybojovali na XXXII. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom stredisku Seu d´Urgell v sobotňajšej súťaži hliadok 3xC1 zlatú medailu. Vo finále triumfovali suverénnym spôsobom o 2,93 sekundy a po šiestich rokoch zabezpečili pre SR v tejto neolympijskej disciplíne najvyšší stupienok. Vtedy na MS v nemeckom Augsburgu bol namiesto Mateja Beňuša v družstve jeho terajší tréner Juraj Minčík.

Zároveň ide o vôbec prvú medaila pre družstvo slovenských singlistov od roku 2003. Druhí skončili obhajcovia titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v brazílskom Foz do Iguassu Francúzi, bronz prekvapujúco patrí domácim Španielom.

Pre Michala Martikána je zlato z hliadok cenné, hneď po súťaži sa však začal sústrediť na nedeľňajšie individuálne preteky. „Je skvelé byť súčasťou tohto kolektívu. Teší ma, že som aj ja svojou tretinou prispel k prvenstvu. Vedel som, že sme išli čisto, čo sa nám už dávno nepodarilo. Veril som teda, že príde úspech. Začnem si ho však vychutnávať až neskôr, lebo ja som sa pripravoval najmä na nedeľňajšie preteky jednotlivcov. Tie ma zaujímajú viac,“ priznal Martikán.

Najmladší z tria Matej Beňuš má prvú medailu z majstrovstiev sveta. „Je to výborný pocit. Išli sme jedine na zlato, čo sa nám napokon aj podarilo. Neurobili sme výrazné chyby, hoci malé sa objavili – mohli sme ísť aj rýchlejšie,“ poznamenal Beňuš.