Dvojaké občianstvo nezmiernia, Matovič hovorí o teatrálnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pasy
Foto: SITA

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Dopady zákona o dvojakom občianstve, ktorý parlament schválil na konci prvej vlády Roberta Fica, sa nezmiernia.

Vládny Smer-SD dnes v parlamente zamietol novelu zákona o štátnom občianstve, v ktorej nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská z dôvodu vyváženosti záujmov navrhovali umožniť slovenským občanom nadobudnúť cudzie štátne občianstvo bez straty štátneho občianstva Slovenskej republiky.

O občianstvo SR by neprišli vtedy, ak by mali na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt a v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva nemali trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Osobám, ktoré stratili slovenské štátne občianstvo nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva novela umožňovala opätovné získanie štátneho občianstva Slovenskej republiky jednoduchším spôsobom, bez splnenia podmienok vyžadovaných pri štandardnom postupe.

Podmienkou uplatnenia tohto ustanovenia je, že žiadateľ mal v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva v štáte, kde ho nadobudol, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov, v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva nemal trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a predložil doklady preukazujúce tieto skutočnosti. Lipšic a Žitňanská navrhovali, aby právna norma nadobudla účinnosť 1. januára 2014.

Kto nebude voliť Smer, stratí občianstvo

Matovič, igor
Foto: SITA/Marián Peiger Foto: SITA / Marko Erd

Niekoľko ľudí prichádza podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča o slovenské občianstvo zaslúžene. Ide podľa neho o tých, ktorí prijímajú maďarské občianstvo teatrálne, aj keď nemajú žiadnu väzbu na Maďarsko okrem jazyka.

Prečo by sme mali tolerovať, aby mali obe občianstva? Väčšina občanov Slovenska maďarskej národnosti nestojí o maďarské občianstvo,“ uviedol dnes Matovič v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o štátnom občianstve. Podľa neho slovenských Maďarov omnoho viac zaujíma nezamestnanosť ako to, či budú mať maďarské občianstvo.

Možno niektorí by si maďarský pas dali do vitríny, ale politici by nemali burcovať nenávisť,“ konštatoval. Poslanec Daniel Lipšic navrhuje, aby o slovenské občianstvo neprišli tí, ktorí šesť mesiacov bývali v krajine, v ktorej žiadali o jej občianstvo. Matovič sa obáva, že Maďarsko by vystavovalo formálne potvrdenia o takomto polročnom pobyte.

Podpredseda Mosta-Híd László Solymos poukázal, že na Slovensku sú Maďari, ktorí viackrát potvrdili, že chcú žiť na Slovensku. Ďalší z podpredsedov Mosta-Híd Zsolt Simon poukázal, že k Maďarom na Slovensku sa pristupuje s predsudkami, že chcú ujsť z tejto krajiny. Upozornil, že doteraz prišlo o slovenské občianstvo 480 ľudí. Najviac z nich získalo české, nemecké, rakúske a až potom maďarské občianstvo. Lipšicovi pripomenul, že ak by bol ústretovejší, keď boli spolu vo vláde, dnes by sa už tento problém neriešil.

Gábor Gál z Mosta-Híd uviedol, že ústava je viac ako zákon a ústava hovorí, že proti vôli nemôže nikto stratiť občianstvo. „Môžeme prijať zákon, že kto nebude voliť Smer, stratí občianstvo,“ uviedol. Maďarský zákon o občianstve vo svete nie je ojedinelý. Ale pre maďarský zákon sú trestaní ľudia na Slovensku, ktorí celý život tu platili dane.

Tí ľudia nechcú prísť o slovenské občianstvo, chcú tu žiť,“ povedal. Lipšicov návrh označil za zlý, lebo nerieši problémy, ktoré v novele sú. „Návrh nerieši nevykonateľnosť súčasného zákona. Ten totiž ráta s tým, že ten, čo prijme iné občianstvo, má to sám oznámiť. Slovenské orgány nemajú legálnu možnosť dozvedieť sa o nadobudnutí občianstva Maďarskej republiky,“ konštatoval s tým, že nacionalizmus a maďarská karta je na Slovensku vďačná, keď poslúži k zvýšeniu preferencií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicGábor GálJana ŽitňanskáLászló SólymosZsolt Simon