ECB pokračuje v nákupoch štátnch dlhopisov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ECB, euro
Foto: SITA/AP

FRANKFURT 2. decembra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) pokračuje v programe skupovania štátnych dlhopisov. Vyhlásil to vo štvrtok prezident ECB Jean-Claude Trichet. Požiadavky na výrazné rozšírenie programu, ktoré prichádzajú z dlhopisových trhov, odmietol bližšie komentovať. „Program skupovania aktív pokračuje. Opakujem, pokračuje,“ povedal Trichet na tlačovej konferencii po tom, čo banka potvrdila sadzby na nezmenenej úrovni. „Vyjadrenia účastníkov trhov nebudem komentovať,“ dodal Trichet. Špekulácie, že ECB oznámi nové protikrízové opatrenia, napríklad vo forme rozšíreného programu skupovania aktív, predtým prispeli k zotaveniu eura a posilneniu na akciových trhoch.

Európska centrálna banka (ECB) spustila program nakupovania štátnych dlhopisov v máji a zatiaľ doň investovala 67 mld. eur. Podstatnú časť prostriedkov banka vynaložila počas prvých troch týždňov trvania programu. Na otázku, či je program dočasný, Trichet odpovedal, že ECB musí primerane reagovať na pôsobenia transmisných kanálov monetárnej politiky. Medzi najdôraznejších kritikov patrí guvernér nemeckej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Axel Weber, ktorý v októbri vyhlásil že program nefunguje a vyzval na jeho zrušenie.

Európska centrálna banka vo štvrtok v súlade s očakávaniami trhu potvrdila svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 1 %. Úrokové sadzby pre jednodňové refinančné a jednodňové sterilizačné operácie zároveň Rada guvernérov ECB ponechala nezmenené na úrovni 1,75 % a 0,25 %. Informovala o tom ECB na svojej internetovej stránke.

Expanzívna monetárna politika bráni zotaveniu, tvrdí Mikloš

Európska centrálna banka nákupmi dlhopisov jasne porušuje svoje princípy a nalievanie ďalších peňazí do ekonomiky odďaľuje obnovenie rovnováhy na trhoch, vyhlásil vo štvrtok slovenský minister financií Ivan Mikloš. Európsky fond finančnej stability (EFSF) ani Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), ktorý má fungovať od polovice roka 2013 ako trvalá náhrada tzv. eurovalu, samy o sebe nepostačujú na vyriešenie dlhovej krízy v eurozóne, ktorú sa nepodarí prekonať bez hlbokých štrukturálnych reforiem, povedal ďalej Mikloš pre agentúru Reuters. V prípade, že expanzívna monetárna politika a pumpovanie peňazí do ekonomiky neskončí, hrozí ďalšie prehĺbenie problémov, dodal Mikloš.

Slovenský minister financií podľa svojich slov eviduje v rámci eurozóny tlaky na vytvorenie fiškálnej únie, jej existenciu si však nedokáže predstaviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Axel WeberIvan MiklošJean-Claude Trichet
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka