ECB potvrdila svoju intervenciu proti jenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza, Japonsko
Foto: SITA/AP

TOKIO 18. marca (WEBNOVINY) – Japonská centrálna banka v piatok ráno pravdepodobne vynaložila zhruba 2 bil. jenov (JPY) na intervenciu na devízovom trhu. Uviedla to agentúra Jiji, ktorá citovala zdroj z trhu. Japonský minister financií Jošihiko Noda oznámil, že Tokio bude nakupovať doláre hneď od úvodu piatkového obchodovania v Tokiu. Nepovedal však, akú sumu chce Japonsko na intervenciu použiť.

Ministri financií krajín G7 sa v piatok ráno dohodli, že USA, Veľká Británia, Kanada a Európska centrálna banka (ECB) sa pripoja k Tokiu a pomôžu mu v intervencii. Šéfovia rezortov financií G7 vyjadrili svoju „pripravenosť poskytnúť akúkoľvek potrebnú spoluprácu“. Ministri mali telekonferenčný hovor v piatok približne o siedmej ráno japonského času, aby diskutovali o finančných a ekonomických dosahoch minulotýždňového zemetrasenia v Japonsku a následnej nukleárnej krízy. Tento prejav solidarity bol pre Japonsko prekvapením, pretože Tokio naznačovalo, že potrebuje iba morálnu podporu pri upokojovaní trhov znervóznených japonskou jadrovou krízou, ktorá je výsledkom minulotýždňového zemetrasenia. Guvernér japonskej centrálnej banky po telekonferenčnom hovore novinárom povedal, že očakáva stabilizáciu trhu. Dodal, že Bank of Japan bude pokračovať vo výraznom uvoľňovaní menovej politiky.

Japonsko je s účinkom intervencie spokojné

Vplyv spoločnej intervencie proti sile jenu, na ktorej sa dohodli krajiny G7, je podľa námestníka japonského ministra financií Fumihika Igarašiho uspokojujúci. Americký dolár v piatok posilnil o dva jeny na úroveň 81,83 JPY/USD a hlavný tokijský akciový index si pripísal 2,7 %. Vo štvrtok sa dolár dostal na rekordné minimum 76,25 JPY/USD. „Rast jenu ťahali špekulanti,“ povedal v piatok Igaraši. „Ak by sme ustúpili takýmto špekulantom, ktorí využívajú nešťastie ľudí, japonskú ekonomiku by to zruinovalo a poškodilo by to celé svetové hospodárstvo,“ dodal.

Médiá uviedli, že japonská centrálna banka nakúpila 25 mld. USD. Na otázku, koľko Japonsko vynaložilo na intervenciu proti sile jenu, Igaraši odpovedal, že si nie je istý, o akú sumu išlo. Ministri financií krajín G7 sa v piatok ráno dohodli, že ich krajiny sa v priebehu dňa pripoja k Tokiu a pomôžu mu v intervencii.

Londýn, Paríž a Berlín potvrdili intervenciu proti jenu

Britské ministerstvo financií potvrdilo, že centrálna banka krajiny intervenovala na devízovom trhu proti sile japonského jenu. „Ministerstvo financií môže potvrdiť, že Bank of England na základe jeho žiadosti intervenovala na devízovom trhu, aby sa realizovala dohoda ministrov financií organizácie G7,“ uviedol v piatok vo vyhlásení britský rezort financií. Predstaviteľ francúzskej centrálnej banky pre agentúru Reuters v piatok tiež potvrdil, že banka sa podieľala na spoločnej intervencii. Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová pre rozhlasovú stanicu Europe 1 v piatok uviedla, že cieľom spoločnej intervencie je „podporiť nášho japonského partnera, vyjadriť našu solidaritu a samozrejme zastaviť rast jenu.“

Hovorca Európskej centrálnej banky (ECB) odmietol komentovať správy o tom, že banka začala intervenovať proti jenu, ale poukázal na dohodu G7 o spoločnom postupe s cieľom obmedziť volatilitu jenu. „Intervenciu ECB na devízovom trhu nekomentujeme a poukazujeme na vyhlásenie G7,“ povedal hovorca. Nemecká centrálna banka však potvrdila účasť na intervencii, ale neupresnila, či už konala. „Potvrdzujeme našu účasť,“ konštatovala hovorkyňa Bundesbank. Švajčiarska centrálna banka svoju účasť odmietla komentovať.

Agentúra Jiji, ktorá citovala zdroj z trhu, uviedla, že japonská centrálna banka v piatok ráno pravdepodobne vynaložila zhruba 2 bil. jenov (JPY) na intervenciu na devízovom trhu. Japonský minister financií Jošihiko Noda oznámil, že Tokio bude nakupovať doláre hneď od úvodu piatkového obchodovania v Tokiu. Nepovedal však, akú sumu chce Japonsko na intervenciu použiť.

Posilnili trhy Európy, USA aj Japonska

Japonský akciový trh v piatok posilnil o takmer 3 % po tom, ako krajiny združené v organizácii G7 sa dohodli na spoločnej intervencii s cieľom zabrzdiť posilňovanie jenu a upokojiť nervozitu na trhoch vyplývajúcu z japonskej jadrovej krízy. Americký dolár po oznámení dohody G7 posilnil viac ako 3 %. „Bolo to také jasné, ako sa len dalo,“ povedal Imre Speizer, analytik Westpac Bank, o dohode o spoločnej intervencii. „Vyhlásili, že budú intervenovať. Celý svet bude intervenovať. Je to oveľa silnejšie, ako sa pôvodne očakávalo,“ dodal. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 2,7 % na úroveň 9 206,75 bodu. Posilnili najmä akcie exportérov, ktorých zisky poškodzoval silný jen. Napríklad spoločnosť Fujifilm vzrástla o 6,6 % a firma Kyocera si pripísala 5,2 %. Napriek piatkovému rastu však Nikkei uzavrel týždeň o 10,2 % slabší. Širší index Topix v piatok uzavrel na úrovni 830,39 bodu, čo znamená, že za týždeň stratil 9,3 %.

Európsky akciový trh sa vo štvrtok odrazil od trojmesačného dna, keďže hedžové fondy sa snažili o výhodné nákupy oslabených akcií. Najväčší záujem bol o poisťovacie spoločnosti, ktorých akcie prudko oslabili počas predošlých obchodovacích dní. Sektoru pomohlo to, že regulačný úrad Európskej únie uviedol, že európske firmy by mali byť schopné absorbovať vplyv zemetrasenia v Japonsku. Napríklad spoločnosť AXA si pripísala 4,3 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel vyššie o 1,8 % na úrovni 1 086,20 bodu po tom, ako v stredu klesol na viac ako trojmesačné dno. „V Európe ťahajú trh hlavne hedžové fondy. Na trhu bol prehnaný predaj a dostal sa na úroveň, ktorá potešila kupujúcich,“ povedal Adrian Fitzpatrick, šéf investičného obchodovania v Aegon Asset management.

Americký akciový trh vo štvrtok po troch dňoch poklesu ožil, ale jeho rast by mohol byť iba dočasný, keďže znepokojenie v súvislosti s japonskou jadrovou krízou pretrváva. „Titulky správ z Japonska spôsobujú, že obchodníci sú nervóznejší,“ povedal Steve Leuer zo spoločnosti X-FA Trading. Oslabenie akcií privolalo investorov hľadajúcich príležitosť na výhodný nákup, ale objem obchodov bol malý. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,39 % a posilnil na 11 774,51 bodu, index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 1,34 % na 1 273,69 bodu a technologický Nasdaq získal 0,73 % a vzrástol na 2 636,05 bodu. Trh nahor v priebehu štvrtka potiahli spoločnosti podnikajúce v oblasti komodít, keďže ceny surovín sa zvýšili. Cliffs Natural Resources Inc vzrástla o 5,8 % a Chevron Corp posilnila o 2,7 %.

ECB potvrdila svoju intervenciu proti jenu

Európska centrálna banka (ECB) potvrdila, že začala intervenovať proti sile japonského jenu. „Potvrdzujeme, že ECB sa zúčastnila na spoločnej intervencii na devízovom trhu, ktorú v spoločnom komuniké ohlásila skupina G7,“ povedal hovorca ECB. Rovnako zdroj z talianskej centrálnej banky potvrdil, že na intervencii sa podieľal aj Rím. Ešte predtým účasť na intervencii potvrdili Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko.

Analytici americkej Citibank však uviedli, že história G7 naznačuje, že jej akcie by mohli posilňovanie jenu zastaviť na dlhšie obdobie. „Pokiaľ ide o jen, typickým príkladom spoločnej intervencie je rozhodnutie z roku 1995. Ukončil sa vtedy niekoľkoročný trend oslabovania dolára a zmenil sa na trend rastu,“ uviedli analytici Citibank.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dow JonesJošihiko Noda