EGYPT: Referendum o novej ústave bude do dvoch mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt, protest
Káhira Foto: SITA/AP

KÁHIRA 16. februára (WEBNOVINY/AFP) – Panel civilných expertov, ktorý egyptská vojenská vláda poverila revíziou ústavy, by mal do dvoch mesiacov predložiť návrh novej ústavy na schválenie v referende. Prvá revízia ústavy, ktorá má umožniť konanie demokratických parlamentných a prezidentských volieb, má byť hotová do 10 dní. „Revíziu dokončíme do 10 dní a referendum o zmenách sa bude konať do dvoch mesiacov,“ povedal člen panelu Sobhí Salíh, bývalý poslanec a prominentný člen Moslimského bratstva.

Egyptská vojenská vláda v utorok vymenovala 8-členný panel civilných expertov, ktorého úlohou bude navrhnúť zmeny ústavy. V reakcii na pokračujúce protesty armáda prisľúbila rýchle obnovenie ústavnej vlády s cieľom naštartovať proces demokratických zmien. Armáda v nedeľu rozpustila parlament, ktorému dominovala strana zvrhnutého prezidenta Husního Mubaraka. Zároveň oznámila, že pozastavila platnosť ústavy a stanovila časový limit šesť mesiacov na uskutočnenie demokratických volieb, z ktorých má vzísť nová civilná vláda. Reformu ústavy, ktorá je nastavená v prospech vládnej strany, opakovane požadovali Egypťania počas protestov, ktoré viedli k Mubarakovmu pádu.

Armáda vymenovala panel na reformu ústavy

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Egyptská vojenská vláda v utorok vymenovala 8-členný panel civilných expertov, ktorého úlohou bude navrhnúť zmeny ústavy. Revízia má byť hotová najneskôr do 10 dní. V reakcii na pokračujúce protesty armáda prisľúbila rýchle obnovenie ústavnej vlády s cieľom naštartovania procesu demokratických zmien. Opätovne tiež varovala, že najnovšia vlna štrajkov štátnych zamestnancov by mohla byť pre krajinu „zničujúca“.

Egyptská armáda, ktorá momentálne riadi krajinu, v nedeľu rozpustila parlament, ktorému dominovala strana zvrhnutého prezidenta Husního Mubaraka. Zároveň oznámila, že pozastavila platnosť ústavy a stanovila časový limit šesť mesiacov na uskutočnenie demokratických volieb, z ktorých má vzísť nová civilná vláda. Reformu ústavy, ktorá je nastavená v prospech vládnej strany, opakovane požadovali Egypťania počas protestov, ktoré viedli k Mubarakovmu pádu. Legitimitu parlamentu rovnako spochybňovali v súvislosti s novembrovými voľbami, ktoré sprevádzali podozrenia z rozsiahlych manipulácií a podvodov.

GRÉCKO: Zamestnanci dopravy v Aténach opäť štrajkujú

Pracovníci verejnej dopravy v gréckom hlavnom meste Atény vstúpili v utorok do 24-hodinového štrajku na protest proti úsporným opatreniam vlády. Počas celého dňa nepremávajú metro ani autobusy, električky či trolejbusy, čo spôsobuje v Aténach veľké problémy. Zamestnanci dopravy plánujú poobede uskutočniť demonštráciu pred budovou parlamentu. Poslanci budú dnes rokovať o zákone, ktorý má ďalej znížiť výdavky na verejnú dopravu. Odbory združujúce zamestnancov dopravy nesúhlasia s plánmi socialistickej vlády znížiť štátne príspevky o 20 percent prostredníctvom zníženia platov a núteného presunu asi 10 percent zamestnancov. Vláda už v januári zvýšila cenu cestovného o 80 percent.

Grécka ekonomika sa začiatkom minulého roku v dôsledku rastúceho rozpočtového deficitu dostala na pokraj bankrotu a museli ju rozsiahlymi úvermi zachraňovať MMF a členské krajiny eurozóny. Celková hodnota úverov, ktoré schválili Grécku medzinárodní veritelia v máji, predstavuje 110 mld. eur. Vláda však musela prijať prísne úsporné opatrenia.

BRITÁNIA: Egypt žiada zmraziť majetok predstaviteľov bývalého režimu

Egyptská vláda požiadala v pondelok Britániu, aby zmrazila majetok viacerých predstaviteľov režimu zosadeného prezidenta Husního Mubaraka. V pondelok to na pôde britského parlamentu oznámil minister zahraničných vecí William Hague, ktorý nekonkretizoval, či sa na zozname nachádza aj samotný Mubarak. Otázkou zmrazenia majetku sa podľa neho majú zaoberať ministri financií Európskej únie, ktorí v pondelok a v utorok zasadajú v Bruseli. Prijatie rovnakej požiadavky zo strany Egypta medzitým potvrdilo aj nemecké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého sa má opatrenie týkať „finančného majetku bývalých členov egyptskej vlády a parlamentu“.

„Ak budú akékoľvek dôkazy o protizákonnosti alebo zneužití štátnych prostriedkov, podnikneme tvrdé a rýchle kroky,“ ubezpečil Hague. Londýn bude podľa neho konať v spolupráci s „EÚ a medzinárodnými partnermi, tak ako v prípade Tuniska“.

Hague zároveň informoval o svojom rozhovore s egyptským premiérom Ahmadom Šafíkom, ktorý sa týkal aktuálnej situácie v krajine, kde armáda pozastavila platnosť ústavy a rozpustila parlament. „Egyptskú vládu som povzbudzoval k uskutočneniu ďalších krokov, aby vyšla v ústrety osobnostiam opozície, a bol som potešený slovami premiéra Šafíka, že členovia opozície by mali byť súčasťou reorganizovaného kabinetu, ktorý by mal vzniknúť budúci týždeň,“ povedal Hague. Británia tiež podľa neho privítala prísľub egyptskej armády, že bude dodržiavať „všetky regionálne a medzinárodné záväzky a zmluvy“.

EGYPT: Sprievodcovia vyzvali turistov, aby sa vrátili

Stovky egyptských sprievodcov sa v pondelok zišli v tieni sfíng a pyramíd, aby po páde režimu vyzvali turistov na návrat do krajiny. V dôsledku násilných nepokojov odišli z Egypta zahraniční návštevníci a bez ich prítomnosti sú teraz tisíce pracovných miest v kľúčovom odvetví cestovného ruchu ohrozené. Inšpirovaní úspechom politických protestov, ktoré zvrhli prezidenta Husního Mubaraka, sa teraz zamestnanci viacerých verejných i súkromných sektorov dožadujú vyššej mzdy. Pre sprievodcov, ktorých táto kríza tvrdo postihla, však existuje len jedno riešenie: návrat turistov.

Káhira, turisti
Foto: SITA/AP

Sprievodcovia pod pyramídami v Gíze vybavení egyptskými vlajkami prostredníctvom transparentov v angličtine, francúzštine, ruštine i nemčine turistom odkázali, že ich „Egypt miluje“. Jeden po druhom vystúpili s príspevkami, v ktorých žiadali zahraničných hostí v rôznych jazykoch, aby opäť prišli. Okolo nich sa zišla hŕstka egyptských návštevníkov, cudzincov však nebolo vidieť nikde, hotely v Káhire zívajú prázdnotou a obchody so suvenírmi nemá kto navštíviť. „Chceme turistom na celom svete vyslať odkaz, že sú u nás vítaní. Nájdu tu novú krajinu a nových ľudí,“ uisťoval jeden zo sprievodcov. „Návrat turistov je v našom záujme, ale aj v záujme celej krajiny,“ dodal ďalší.

Turizmus tvorí šesť percent hrubého domáceho produktu Egypta a február by bol normálne vrcholom tamojšej dovolenkovej sezóny. Sektor v roku 2010 zarobil 13 miliárd dolárov, pričom krajinu faraónov navštívilo rekordných 15 miliónov ľudí.

EGYPT: V Káhire opäť demonštrujú

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Približne 2-tisíc ľudí vrátane stoviek policajtov sa v pondelok opäť zhromaždilo na egyptskom námestí Tahrír v Káhire, na ktorom sa im opäť podarilo zastaviť premávku. Stalo sa tak iba niekoľko hodín po tom, ako armáda definitívne rozpustila posledné hlúčiky desiatok opozičných aktivistov protestujúcich proti režimu. Agentúru Reuters o tom informovali svedkovia.

Napriek stovkám protestujúcim má egyptská armáda Námestie slobody, dejisko hlavných demonštrácii, ktoré prinútili k odchodu dlhoročného autokratického lídra Husního Mubaraka, pod kontrolou. K demonštrantom sa pripojili aj stovky policajtov, ktorí chcú takto vyjadriť solidaritu s revolúciou. Prezident Husní Mubarak odstúpil v piatok pod tlakom protestov, ktoré vypukli 25. januára a vyžiadali si okolo 300 obetí.

EGYPT: Armáda vyzvala posledných demonštrantov na odchod

Egyptská armáda vyzvala posledných demonštrantov okupujúcich námestie Tahrír v Káhire, aby odišli domov, inak ich zadržia. Na Námestí slobody sa stále nachádza niekoľko desiatok demonštrantov aj po piatkovom odstúpení prezidenta Husního Mubaraka. Vojaci námestie obkľúčili a zostávajúcim demonštrantom dali hodinu na odchod. Aktivisti však zostávajú v centre Káhiry, aby sa „uistili, že ich požiadavka na vytvorenie slobodného a demokratického systému bude splnená“. Opoziční lídri plánujú na piatok v Káhire veľký Pochod víťazstva na oslavu revolúcie.

Život v centre Káhiry sa postupne vracia do zabehaných koľají. Státisíce ľudí sa vrátili domov a egyptská armáda začala baliť stany, v ktorých demonštranti na námestí prespávali. Armáda, ktorá momentálne riadi krajinu, vyhlásila pondelok za deň bankového voľna, keďže bankový sektor sa ešte musí spamätať z nedávnych udalostí. V utorok v Egypte slávia štátny sviatok, ktorým si pripomínajú narodenie proroka Mohameda.

Egyptská armáda prisľúbila v sobotu vydláždiť cestu demokraticky zvolenej civilnej vláde ako aj riadiť sa všetkými medzinárodnými zmluvami. Najvyšší predstavitelia ozbrojených síl tiež uviedli, že súčasná vláda ostane v úrade dovtedy, kým ju „mierovým spôsobom“ nenahradí nová s cieľom vytvorenia „slobodného demokratického štátu“. Prezident Husní Mubarak odstúpil v piatok pod tlakom protestov, ktoré vypukli 25. januára a vyžiadali si okolo 300 obetí.

EGYPT: Armáda rozpustila parlament a pozastavila ústavu

Egyptská armáda, ktorá momentálne riadi krajinu, v nedeľu rozpustila parlament, ktorému dominovala strana zvrhnutého prezidenta Husního Mubaraka. Informovala o tom štátna televízia. Zároveň oznámila, že armáda tiež pozastavila platnosť ústavy a stanovila časový limit šesť mesiacov na uskutočnenie demokratických volieb, z ktorých má vzísť nová civilná vláda.

Pozastavenie ústavy bolo potrebné, inak by sa voľby museli uskutočniť do 60 dní od odchodu prezidenta. Armáda okrem toho zriadila komisiu, ktorá sa má zaoberať zmenami ústavy. Tie by malo následne odsúhlasiť referendum. Reformu ústavy, ktorá je nastavená v prospech vládnej strany, opakovane požadovali obyvatelia počas protestov, ktoré viedli k Mubarakovmu pádu. Legitimitu parlamentu rovnako spochybňovali v súvislosti s novembrovými voľbami, ktoré sprevádzali podozrenia z rozsiahlych manipulácií a podvodov.

Egyptská armáda v sobotu prisľúbila vydláždiť cestu demokraticky zvolenej civilnej vláde. Najvyšší predstavitelia ozbrojených síl tiež uviedli, že súčasná vláda ostane v úrade dovtedy, kým ju „mierovým spôsobom“ nenahradí nová s cieľom vytvorenia „slobodného demokratického štátu“. Prezident Husní Mubarak odstúpil v piatok pod tlakom protestov, ktoré vypukli 25. januára a vyžiadali si okolo 300 obetí.

Z múzea počas nepokojov zmizli viaceré cenné predmety

Inventúra v Egyptskom národnom múzeu ukázala, že počas plienenia v rámci protivládnych nepokojov odtiaľ zmizlo viacero cenných predmetov vrátane dvoch pozlátených drevených sošiek kráľa Tutanchamóna. Vandali si odniesli celkovo 18 artefaktov, informoval v nedeľu minister pre starožitnosti Zahí Hawáss. 18-dňové protesty, ktoré skončili odstúpením prezidenta Husního Mubaraka, sa odohrávali predovšetkým v oblasti okolo múzea, ktoré sa nachádza na okraji káhirského Námestia oslobodenia. Počas masívnych protestov 28. januára vandali vnikli do budovy múzea, pričom poškodili asi 70 objektov vrátane dvoch múmií, až doteraz však nebolo jasné, či aj niečo chýba. Polícia v súčasnosti zadržaných páchateľov vypočúva a po odcudzených veciach pátra.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

EGYPT: Život v epicentre protestov sa vracia do normálu

Život na káhirskom Námestí oslobodenia sa začal v nedeľu vracať do zabehaných koľají. Státisíce ľudí sa vrátili domov a egyptská armáda začala baliť stany, v ktorých demonštranti na námestí prespávali. Vojaci vyzvali aj posledných protestujúcich, aby šli domov, niektorí napriek tomu ostali. S odstránením barikád a neporiadku pomáhali armáde početní dobrovoľníci. Na námestí, ktoré bolo epicentrom protestov 18 dní, začala po prvýkrát fungovať aj doprava.

Egyptská armáda, ktorá momentálne riadi krajinu, prisľúbila v sobotu vydláždiť cestu demokraticky zvolenej civilnej vláde ako aj riadiť sa všetkými medzinárodnými zmluvami. Najvyšší predstavitelia ozbrojených síl tiež uviedli, že súčasná vláda ostane v úrade dovtedy, kým ju „mierovým spôsobom“ nenahradí nová s cieľom vytvorenia „slobodného demokratického štátu“. Prezident Husní Mubarak odstúpil v piatok pod tlakom protestov, ktoré vypukli 25. januára.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Mubarakov expremiér nemôže opustiť krajinu

Hlavný egyptský prokurátor v sobotu vydal nariadenie, ktoré zakazuje zvrhnutému expremiérovi Ahmedovi Nazífovi v tom, aby opustil krajinu. Informovala o tom štátna tlačová agentúra MENA. Podobné opatrenie sa vzťahuje aj na bývalého ministra vnútra Habíba al-Adlyho.

Obaja ministri spolu s ďalšími členmi egyptskej vlády opustili svoje funkcie po tom, ako dnes už bývalý prezident Husní Mubarak rozpustil kabinet po vypuknutí masových demonštrácií v krajine. Protestujúcim to však nestačilo a Mubarak preto v piatok sám rezignoval. Veľká časť hnevu demonštrantov sa však okrem prezidenta sústredila aj na spomínaného al-Adlyho. Exministra obviňujú zo zneužívania bezpečnostných zložiek aj z brutálneho prenasledovania politických disidentov a z ich mučenia.

Moc v krajine medzitým okamžite po Mubarakovom odstúpení prevzala armáda, ktorá prisľúbila, že krajinu privedie k slobodným a demokratickým voľbám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Husní MubarakWilliam Hague