EGYPT: Zatkli 600 členov Moslimského bratstva

Egypt, Moslimské bratstvo
Moslimské bratstvo Foto: SITA/AP

KÁHIRA 16. novembra (WEBNOVINY) – Egyptské úrady zadržali pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami asi 600 členov opozičného Moslimského bratstva, pričom 250 z nich je stále vo väzbe. V utorok o tom informoval vysoký predstaviteľ najväčšieho opozičného hnutia v krajine Muhammad Mursí. Zatýkanie sa podľa neho začalo 9. októbra, keď Moslimské bratstvo oznámilo, že jeho kandidáti sa zúčastnia na voľbách. Prvé kolo parlamentných volieb sa bude v Egypte konať 28. novembra, druhé kolo o týždeň neskôr.

„Zatýkanie stále pokračuje. Keď niekto robí kampaň, zatknú ho a o niekoľko dní zvyčajne prepustia,“ povedal Mursí. Za posledné dni podľa neho zadržali 70 členov hnutia vrátane 50, ktorých zatkli v noci na utorok v južnej provincii Baní Suíf. Polícia sa k týmto obvineniam odmietla vyjadriť, no hnutie je zakázané v mnohých arabských krajinách vrátane Egypta. Moslimské bratstvo preto registruje svojich kandidátov ako nezávislých. Tento rok chce podľa Mursího postaviť asi 135 kandidátov, niektorým však chce volebná komisia účasť zakázať. Vo voľbách v roku 2005 získalo hnutie pätinu parlamentných kresiel.

Egyptské opozičné hnutie Moslimské bratstvo je panarabskou politickou stranou, ktorá má svoje pobočky v 86 krajinách sveta a väčšina z nich propaguje vytvorenie islamského štátu, ktorý by sa neriadil svetskými, ale islamskými zákonmi. Je zakázaná v mnohých arabských krajinách vrátane Egypta, kde sídli aj nadnárodné vedenie strany a kde pravidelne, najmä pred voľbami, prenasledujú a po stovkách zatýkajú jej členov. Pobočkou Moslimského bratstva bolo pôvodne aj palestínske hnutie Hamás.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom