Ekonomická sloboda na Slovensku sa vlani zhoršila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, letecký pohľad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Ekonomická sloboda sa na Slovensku v uplynulom roku zhoršila. Vyplýva to z aktuálneho indexu ekonomickej slobody The Heritage Foundation. Podľa tohtoročného rebríčka sa totiž Slovensko so ziskom 69,5 bodu umiestnilo na 37. priečke spomedzi takmer 180 krajín. Medziročne si tak pohoršilo o 0,2 bodu a v rebríčku kleslo o dve miesta. Pred rokom skóre Slovenska naopak rástlo o 0,3 bodu. „Pokles skóre Slovenska v minulom roku súvisí najmä kvôli poklese hodnotenia pri korupcii a vlastníckych právach,“ uvádza The Heritage Foundation.

Hodnotenie v oblasti korupcie na Slovensku pritom medziročne kleslo o päť bodov na 45 bodov. Korupcia podľa materiálu ovplyvňuje najmä oblasť zdravotníctva, súdnictva a školstva. Rovnako o päť bodov na 50 bodov kleslo hodnotenie ochrany vlastníckych práv v krajine. Môže za to predovšetkým enormná dĺžka súdnych konaní a tiež významná korupcia v súdnictve. Miernejšie poklesy však zaznamenalo aj hodnotenie vládnych výdavkov a slobody pracovného trhu. Naopak, najvyšší nárast, o päť bodov na 75 bodov, zaznamenalo hodnotenie slobody investícií. „Reformy zvýšili transparentnosť investičných pravidiel, avšak efektivita byrokracie by mohla byť vyššia,“ uvádza sa v hodnotení.

Prvenstvo v hodnotení ekonomickej slobody v rebríčku The Heritage Foundation obhájil opäť Hongkong so ziskom 89,7 bodu. Rovnako ako vlani nasledoval Singapúr, ktorý si dokonca polepšil o 1,1 bodu na 87,2 bodu. Prvú trojku uzatvárala Austrália so ziskom 82,5 bodu. V rebríčku najslobodnejších ekonomík nasledujú Nový Zéland, Švajčiarsko, Kanada a Írsko. Spojené štáty americké sa pri medziročnom poklese hodnotenia o 0,2 bodu posunuli z vlaňajšej ôsmej na deviatu priečku.

Z okolitých krajín bola pritom v hodnotení ekonomickej slobody v tomto roku najlepšia Česká republika, ktorá si vlani polepšila o šesť priečok a skončila so ziskom 70,4 bodu na 28. mieste. Maďarsko si udržalo 51. priečku so ziskom 66,6 bodu a Poľsko bolo na 68. mieste s 64,1 bodmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať