Ekonomické fórum v Davose otvorí nemecká kancelárka

Davos
Švajčiarski vojaci pripravujú bezpečnostné bariéry v Davose, kde sa v dňoch 25. až 29. januára uskutoční Svetové ekonomické fórum. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 18. januára (WEBNOVINY) – Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose otvorí v stredu budúci týždeň nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informoval o tom zakladateľ a jeho prezident, Nemec Klaus Schwab, ktorý v sídle fóra v Cologny vo Švajčiarsku predstavil program i hlavných účastníkov.

Hlavnou témou podujatia, ktoré sa uskutoční v dňoch 25. až 29. januára, bude Veľká transformácia: Formovanie nového sveta.

Na podujatí, ktoré sa vo švajčiarskych Alpách koná každý rok, sa má zúčastniť aj britský premiér David Cameron, americký minister financií Timothy Geithner, generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová, prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, šéf Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy, či generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Svetové ekonomické fórum v Davose sa koná od roku 1971, jeho cieľom je diskutovať o naliehavých problémoch vo svete, nastaviť zrkadlo aktuálnemu vývoju svetového kapitalizmu a načrtnúť jeho ďalšie smerovanie.

Témou tohtoročného fóra je „hľadanie nových modelov“ so zreteľom na „potrebu veľkej zmeny kapitalistického zriadenia“, ktoré podľa Schwabových slov „nevystihuje aktuálny svet okolo nás“. Ako dodal, „nevzali sme si ponaučenie z finančnej krízy z roku 2009“, pričom „globálna zmena musí začať obnovením celosvetovej potreby sociálnej zodpovednosti“.

Celkovo sa na budúcotýždňovom fóre očakáva účasť 2500 hostí z celého sveta, vrátane špičkových podnikateľov, svetových politikov, intelektuálov, novinárov. Podujatie budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronMario DraghiPan Ki-munTimothy Geithner
Firmy a inštitúcie Svetové ekonomické fórum