Ekoprojekty nesmú plátať diery v rozpočte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Les, príroda
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Environmentalisti považujú za problémové dve položky uvedené v nedaňových príjmoch do štátneho rozpočtu, ktoré plánuje Ministerstvo financií SR na budúci rok.> „Prvou je predaj CO2 kvót, kde sa počíta s použitím iba tridsiatich percent zo získaných prostriedkov na zelené projekty. Druhá položka ráta so zavedením nového poplatku z dôvodu historického dlhu v Národnom jadrovom fonde (NJF),“ vysvetlila pre agentúru SITA koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská. Podľa Greenpeace by totiž mali byť financie z týchto zdrojov použité na svoj účel a nie na vykrytie dier v štátnom rozpočte.

„Je neprípustné, aby peniaze, ktoré majú slúžiť na znižovanie produkcie CO2, boli použité na iné účely. Schéma obchodovania s CO2 bola navrhnutá na ochranu svetovej klímy, nie na zlepšovanie situácie v štátnych rozpočtoch. Peniaze by mali byť odvedené na špeciálny účet a transparentne rozdelené medzi projekty znižujúce emisie CO2. Použitie iba časti z predpokladaných 100 miliónov eur na zelené projekty môže v konečnom dôsledku skomplikovať aj samotný predaj emisných kvót,“ uviedla Zlatňanská.

Ďalším z plánovaných príjmov v štátnom rozpočte by mal byť nový poplatok tri eurá na vyrobenú megawatthodinu v cene elektriny. Tento príspevok by podľa návrhu mali platiť koneční spotrebitelia. Podľa Greenpeace je narastajúci deficit v NJF dlhodobo neriešeným problémom, na ktorý by nemali doplácať slovenskí občania. „Ministerstvo neobjasnilo, či budú peniaze vybrané týmto spôsobom odvádzané na účet NJF, aby slúžili na zmiernenie narastajúceho historického deficitu vo fonde, alebo na vykrytie chýbajúcich prostriedkov v štátnom rozpočte. Považujeme za dôležité, aby sa najskôr vysvetlilo, ako a prečo sa vytvoril deficit v NJF a aká je reálna výška jeho jednotlivých zložiek. Rovnako dôležité je, ako dlho budú všetci spotrebitelia musieť dodatočne doplácať za v minulosti zdanlivo lacnú elektrinu vyrobenú z jadra,“ povedala Zlatňanská. Politici by podľa Greenpeace mali objasniť aj to, či bude nový odvod spadať len na elektrinu vyrobenú v jadrových elektrárňach, alebo týmto poplatkom bude znevýhodnená aj energia vyrobená z iných zdrojov. Správnou cestou by podľa organizácie bolo vypočítať a zverejniť reálnu cenu jadrovej energie so započítaním naozaj všetkých nákladov, pričom by tieto poplatky spadali len na elektrinu vyrobenú v jadrových zdrojoch.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Greenpeace