Elektrina pre domácnosti bude drahšia o takmer 5 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, elektrina
Foto: Ilustračné foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Cena elektrickej energie pre domácnosti sa v budúcom roku v priemere zvýši o 4,82 %. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, dôvodom zvýšenia budúcoročných cien elektriny sú náklady na podporu tzv. zelenej elektriny, ktoré stúpnu o 527 %. „Výška priemernej tarify za prevádzkovanie systému na budúci rok sa oproti tomuto roku zvyšuje o 8,5 eur za megawatthodinu. Uvedené zvýšenie sa premietne do koncovej ceny elektriny pre domácnosti,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Najväčší podiel na tzv. zelenej energii má podľa úradu fotovoltika. „Úrad počas minulého roka neustále upozorňoval, že živelný nárast počtu a kapacity fotovoltických zdrojov hrozí veľmi negatívnym dopadom na koncovú cenu elektriny,“ dodal Lupták. Podľa ÚRSO vyššiemu nárastu budúcoročných cien elektriny pre domácnosti zabránila poslanecká novela o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorá pribrzdila podporovanie najmä výstavby slnečných elektrární. „V prípade, že by boli postavené všetky plánované fotovoltické zdroje, nárast koncovej ceny by bol vyšší o ďalších 12 %,“ zdôraznil Lupták. Tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí zhruba 5 % z celkovej ceny elektriny, a ktorá najviac ovplyvnila budúcoročné ceny pre domácnosti, zahŕňa okrem podpory obnoviteľných zdrojov aj podporu ťažby domáceho uhlia či podporu vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).

Všetky ostatné položky, ktoré tvoria koncovú cenu elektrickej energie, podľa regulačného úradu boli v tomto roku stabilizované a vyhliadky na budúci rok boli priaznivé tak, aby sa domácnostiam nemusela cena elektriny zvyšovať. „Tie regulované poplatky, ktoré úrad priamo ovplyvňuje, dokonca poklesli. Napríklad priemerná cena za dodávku elektriny pre budúci rok oproti tomuto roku poklesla o 0,13 % (tvorí zhruba 46 % z celkovej ceny – poz. red.) a poplatky za distribúciu o 0,44 % (tvorí zhruba 32 % z celkovej ceny – poz. red.),“ konštatoval Lupták.

Cena elektriny sa pre domácnosti naposledy menila začiatkom tohto roka, keď sa v priemere znížila o 2,87 %. Rok predtým domácnostiam cena elektriny mierne vzrástla, a to v priemere o 0,11 %. „Úrad bude veľmi pozorne sledovať vývoj v oblasti fotovoltických zdrojov a kontrolovať oprávnené náklady na ich prevádzku. Ku koncu júna 2011 situáciu vyhodnotí a v prípade neoprávnenosti nákladov tarifu za prevádzkovanie nákladov zníži,“ uzavrel Lupták.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky, a.s. Anna Žatková, koncové ceny pre domácnosti na strednom Slovensku pre zvýšenie tarify za prevádzkovanie systému zaznamenajú rast približne o 5,4 %, respektíve vrátane vplyvu zvýšenia sadzby DPH a zavedenia odvodu do Národného jadrového fondu, o približne 8,2 %. “V najrozšírenejších sadzbách priemerná koncová cena elektriny vrátane daní vzrastie v priemere o menej ako 6,5 %. V prípade vykurovacích sadzieb zaznamenajú zákazníci SSE nárast vo výške približne 14 %, čo je spôsobené vysokou absolútnou hodnotou zvýšenia tarify za prevádzkovanie systému a odvodu do Národného jadrového fondu v pomere k hodnote sadzieb,“ dodala Žatková.

Elektrina na východe zdražie viac, ako schválil ÚRSO

Budúcoročné ceny elektrickej energie pre domácnosti vzrastú viac, ako schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Ten rozhodol, že koncová cena elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku zvýši v priemere o 4,82 %. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE), cena elektriny sa zvýši ešte aj vďaka poplatku do Národného jadrového fondu a vďaka zvýšenej dani z pridanej hodnoty (DPH). Zákazníkom východoslovenských energetikov by sa tak mala koncová cena elektriny v budúcom roku zvýšiť v priemere až o 8,25 %.

“Súčasťou koncovej ceny pre zákazníkov je tiež poplatok do Národného jadrového fondu vo výške 3 eura za megawatthodinu, čo znamená dopad na nárast koncovej ceny približne o 2,2%. Na výslednú cenu bude mať ďalej vplyv aj zvýšenie DPH z 19 % na 20 %, čo sa prejaví zvýšením koncovej ceny o ďalších 0,9 %. Celkové zvýšenie priemernej koncovej ceny pre domácnosti vrátane DPH v budúcom roku predstavuje približne 8,25 %,“ uviedla Danihelová.

Podľa Východoslovenskej energetiky najväčší podiel na zvýšení cien elektriny pre domácnosti má nárast podpory obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla, poplatok do jadrového fondu a zvýšená DPH. “Časti ceny, ktoré ovplyvňuje spoločnosť VSE, oproti roku 2010 poklesli, čim VSE eliminovala ešte výraznejšie zvýšenie koncovej ceny,“ konštatovala Danihelová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví