Elektrozariadenia budú bezpečnejšie, prichádza nový zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrika
peniaze Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Výrobcovia elektrických a elektronických zariadení budú mať definované práva a povinnosti.

Vyplýva to zo zákona o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach, ktorý vo štvrtok podpísal prezident Ivan Gašparovič.

Zákon si takisto dáva za cieľ definovať povinnosti splnomocneného zástupcu, dovozcu a distribútora pri používaní určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach a stanoviť činnosť orgánov dohľadu nad trhom pri kontrole dodržiavania povinností stanovených zákonom.

Účinky nebezpečných látok

Právna norma zabezpečí environmentálnu bezpečnosť elektrických a elektronických zariadení a dopĺňa už existujúcu právnu úpravu bezpečnosti elektrických a elektronických zariadení o ďalšie povinnosti výrobcov, ale aj dovozcov, distribútorov a splnomocnených zástupcov pri preukazovaní bezpečnosti výrobkov. Činnosť orgánov dohľadu nad trhom zabezpečí ochranu spotrebiteľov pred účinkami nebezpečných látok.

Zákon sa vzťahuje na veľké i malé domáce spotrebiče, informačné technológie a telekomunikačné zariadenia, spotrebnú elektroniku, osvetľovacie zariadenia, elektrické a elektronické náradie, hračky a zariadenia určené na športové a rekreačné účely, zdravotnícke pomôcky, monitorovacie a kontrolné prístroje vrátane priemyselných monitorovacích a priemyselných kontrolných prístrojov, predajné automaty a na iné elektrické a elektronické zariadenia.

Zariadenia pre bezpečnosť štátu

Naopak, nevzťahuje sa na zariadenia, ktoré sú potrebné pre bezpečnosť štátu vrátane zbraní, munície a výrobkov obranného priemyslu určených výhradne na vojenské účely či zariadenia navrhnuté na vypustenie do vesmíru.

Nevzťahuje sa taktiež na veľké stacionárne priemyselné náradia, veľké pevné inštalácie, dopravné prostriedky okrem elektrických dvojkolesových vozidiel, ktoré nie sú typovo schválené, necestné pojazdné stroje určené len na odborné používanie, aktívne implantovateľné zdravotnícke pomôcky, fotovoltické panely určené na používanie v odborne navrhnutom, zostavenom a nainštalovanom systéme na trvalú prevádzku na určenom mieste za účelom výroby energie zo slnečného svetla ani na zariadenia navrhnuté na výskum a vývoj, určené pre priemyselné použitie.

Ťažké vykurovacie oleje budú patriť medzi nebezpečné látky

Ťažké vykurovacie oleje budú patriť medzi nebezpečné látky. Vyplýva to z novely zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, ktorú vo štvrtok podpísal prezident Ivan Gašparovič. Zmena vyplýva zo smernice Európskeho parlamentu a Rady zo 4. júla 2012 o kontrole nebezpečenstiev závažných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok.

Slovensko musí smernicu transponovať do svojej legislatívy do 1. júna 2015 s výnimkou článku 30 smernice, ktorý sa musí uplatniť v národnej legislatíve do 14. februára 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Gašparovič