Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba
dom
11. 04. 2011 17:14 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Energetický certifikát má viac ako 9 tisíc budov

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – V informačnom systéme Inforeg, obsahujúcom databázu údajov o certifikovaných budovách, bolo ku koncu roka 2010 evidovaných 9 342 energetických certifikátov budov. Všetky energetické certifikáty budov sú elektronicky zasielané a evidované v systéme od začiatku minulého roka, vyplýva z vyhodnotenia plnenia opatrení Koncepcie energetickej hospodárnosti budov do roku 2010 s výhľadom do roku 2020. Ide o jednu z troch splnených úloh zo šiestich prioritných opatrení pre zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov, ďalšie tri úlohy sú splnené čiastočne.

Prípravu podporných nástrojov pre zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov ovplyvnila finančná a hospodárska kríza. Najväčší potenciál úspor energií je v obnove bytového fondu, najmä pre nedostatočnú až zanedbanú údržbu v predchádzajúcich rokoch. „Potenciál úspor má aj nová výstavba, čo dokazujú výsledky z riešených úloh,“ uvádza sa v materiáli, ktorý na stredajšom zasadnutí vlády predkladá minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ (KDH).

Z 9 342 energeticky certifikovaných budov ku koncu vlaňajška ich bolo najviac v Trnavskom a Bratislavskom samosprávnom kraji, a to 1 999, respektíve 1 979 budov. V Žilinskom samosprávnom kraji dosiahol ich počet 1 183, v Prešovskom samosprávnom kraji 984, Nitrianskom samosprávnom kraji 957, Trenčianskom samosprávnom kraji 798, Banskobystrickom samosprávnom kraji 777 a Košickom samosprávnom kraji 665 budov.

Podľa európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov z mája 2010 všetky nové budovy majú mať po roku 2020 takmer nulovú spotrebu energie a budovy verejných inštitúcií majú túto povinnosť spĺňať už po roku 2018. Slovensko bude musieť vypracovať národný plán zameraný na zvýšenie počtu budov s takmer nulovou spotrebou energie. Spomínanú smernicu musí SR v plnom rozsahu prevziať najneskôr do 9. júla 2012. Zavedenie nových požiadaviek ovplyvní platný zákon o energetickej hospodárnosti budov z roku 2005.

Zákon o energetickej hospodárnosti budov z roku 2005 zaviedol povinnosť pre vlastníka budovy vykonať energetickú certifikáciu pre určité kategórie budov vždy pri dokončení výstavby novej a po významnej obnove existujúcej budovy, ako aj pri predaji alebo prenájme budovy. Zákon o efektívnosti pri používaní energie z roku 2008 rozšíril povinnosti pre odborne spôsobilé osoby tak, že po vyhotovení musia posielať energetický certifikát ministerstvu. K povinnostiam pri energetickej certifikácii zároveň pribudla evidencia a vyhodnocovanie energetických certifikátov, čo umožnilo budovať centrálny evidenčný systém a databázu vydávaných certifikátov. Slovenská komora stavebných inžinierov je poverená vykonávať skúšky odbornej spôsobilosti a ku koncu minulého roka viedla v zozname 320 odborne spôsobilých osôb pre vykonávanie energetickej certifikácie budov. V prvom polroku 2008, keď sa s certifikáciou začínalo, počet odborne spôsobilých osôb dosahoval 197.

Splnená je aj úloha pre inštitucionálne a obsahové zabezpečenie riešenia úloh na zlepšenie energetickej hospodárnosti v rokoch 2009 až 2011, ako aj zameranie úloh v oblasti výskumu a vývoja na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov. Čiastočne splnené je definovanie nízkoenergetických budov a energeticky pasívnych budov aj program postupných krokov uplatnenia inovatívnych opatrení v nových a obnovovaných bytových a nebytových budovách. Podobne ako spolupráca ministerstiev, samospráv, podnikateľov, vlastníkov budov, správcovských organizácií, užívateľov a neziskových organizácií pri hľadaní ďalších možností zlepšenia energetickej hospodárnosti budov.

V minulom roku bolo obnovených 8 261 bytov a priznaná dotácia na odstraňovanie systémových porúch bytových domov vo výške 7,52 mil. eur. V roku 2009 bolo obnovených 20 268 bytov a dotácia na uvedené účely predstavovala 19,61 mil. eur. Počet obnovených bytov v roku 2008 dosiahol 16 026 a dotácie na odstránenie porúch tvorili 14,54 mil. eur. Pred dvoma rokmi vláda vyčlenila na program zatepľovania 70,87 mil. eur a zateplených bolo 346 budov, čím klesla spotreba tepla na vykurovanie. V rámci programu na zlepšovanie tepelnotechnických vlastností budov v roku 2009 išlo 13,16 mil. eur na obnovu 127 budov a rok predtým bolo za 10,5 mil. eur obnovených 126 budov.

Odporúčané články

V budúcom roku sa otvorí domáci trh s poštovými službami Akciový trh v USA zaznamenal najväčší prepad za viac ako rok, investori čakajú na kroky Fed-u

Neprehliadnite

Poslanci parlamentu tento rok v pléne strávili 64 dní, pôvodne ich malo byť viac Údajná objednávateľka vraždy Kuciaka zostáva vo väzbe, súd nevyhovel jej žiadosti o prepustenie Štátne železnice posilnia spoje pred Vianocami, vybraným IC vlakom a rýchlikom pribudnú vozne Ušetrili by ste, investovali či hneď minuli? Prieskum ukázal, čo by Slováci urobili s peniazmi navyše Foto: Miss Universe 2018 sa stala Catriona Gray z Filipín, jej červené šaty boli inšpirované sopkou Mayon Karel Gott sa po vážnej chorobe zotavuje v prírode, na Facebooku zverejnil fotografiu Lietadlo v Prahe urýchlilo pristátie, na WC sa našiel obrázok s bombou Rusko podá trestné oznámenie, v prípade údajnej objednávky Volzovej vraždy vraj nesedí veľa tvrdení

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies