Envirorezortu sa nepozdáva pokuta od úradu pre obstarávanie

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – V súvislosti s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie o uložení pokuty za uzavretie zmluvy s reklamnou agentúrou Bros podalo ministerstvo životného prostredia 3. mája žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca envirorezortu Maroš Stano. Súčasťou žaloby je tiež návrh na odklad vykonateľnosti rozhodnutia.

Na základe týchto krokov Krajský súd v Bratislave vydá rozhodnutie, podľa ktorého bude rezort životného prostredia ďalej postupovať.

„Po ukončení súdneho konania bude zrejmé, či rezort bude musieť vyplatiť sumu stanovenú Úradom pre verejné obstarávanie. V súčasnosti neevidujeme v tomto prípade žiadne trestné oznámenie v súvislosti s vyvodením osobnej zodpovednosti, ale zmluvu ešte analyzujeme a nevylučujeme ani takéto právne kroky,“ informoval ďalej Stano.

Podľa televízie TA3, za všetko môže pochybná zmluva ešte z čias ministra Jána Chrbeta (SNS). Ministerstvo životného prostredia dostalo od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu 654 500 eur za zmluvu, ktorú podpísal Chrbet.

Prihral 13-miliónovú propagačnú zákazku malej a dovtedy neznámej reklamnej agentúre Bros. Súťaž bola podľa televízie iba naoko a ďalšie dve renomované firmy mali smolu. Ministerstvo pritom vôbec nezaujímali výsledné cenové ponuky, čím porušilo zákon o verejnom obstarávaní a k zákazke za viac ako 13 miliónov došlo bez aplikácie princípu hospodárnosti.

Zmluvu Chrbet uzavrel na propagáciu Operačného programu Životné prostredie a peniaze smerovali napríklad na workshopy, konferencie a špeciálne logá. Zmluva platí podľa televízie TA3 do roku 2013, pričom väčšina z 13 miliónov je už údajne vyčerpaná, novému ministrovi tak zostala iba pokuta. Zmluvu kritizovali médiá už v roku 2010, pretože propagácia operačného programu bola podľa nich v niektorých prípadoch až desaťnásobne predražená. Ján Chrbet sa k zmluve nevyjadril, televízii TA3 sa s ním nepodarilo skontaktovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Chrbet
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie