Erdoğan podporil švédske členstvo v NATO, čaká sa na zelenú od Maďarov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recep Tayip Erdogan, Jens Stoltenberg, Ulf Kristersson, Samit NATO v Litve
Zľava: Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a švédsky premiér Ulf Kristersson sa pozdravili pred Samitom NATO vo Vilniuse (10. júl 2023). Foto: Yves Herman, Pool Photo/AP.
  • aktualizované 11. júla, 12:27

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podporil vstup Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Po rokovaniach s lídrami oboch krajín vo Vilniuse to oznámil šéf aliancie Jens Stoltenberg.

Erdoğan podľa jeho slov švédske členstvo v NATO čoskoro zverí parlamentu a „zabezpečí jeho ratifikáciu“.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. „Som veľmi šťastný, je to dobrý deň pre Švédsko,“ vyjadril sa v tejto súvislosti švédsky premiér Ulf Kristersson.

Desaťročia švédskej a fínskej neutrality

Rozhodnutie tureckého prezidenta privítali aj viacerí spojenci v NATO vrátane USA, Nemecka a Spojeného kráľovstva. Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, švédske členstvo blokovalo Turecko s argumentom, že je Štokholm príliš zhovievavý k militantným kurdským skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristické. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Maďarsko s ratifikáciou posledné

Skôr počas pondelka Erdoğan naznačil prepojenie podpory Švédska v NATO so znovuotvorením prístupových rokovaní Turecka do Európskej únie (EÚ).

Predstavitelia Únie túto požiadavku rýchlo zamietli s tým, že sú to dve rozdielne záležitosti. Vo vyhlásení po oznámení dohody však NATO uviedlo, že Švédsko bude aktívne podporovať snahy o „oživenie procesu pristúpenia Turecka k EÚ“, čo by zahŕňalo modernizáciu colnej únie a vízovú liberalizáciu.

Okrem Turecka členstvo Švédska ešte doteraz neratifikovalo Maďarsko. Stoltenberg sa v tejto súvislosti vyjadril, že „Maďarsko dalo jasne najavo, že nebude s ratifikáciou posledné“. „Myslím si, že tento problém sa vyrieši,“ skonštatoval.

Je to len technická otázka

Ratifikácia členstva Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) je podľa šéfa maďarskej diplomacie už len technickou otázkou. Péter Szijjártó sa tak vyjadril na sociálnej sieti Facebook pred svojím odchodom na summit aliancie v litovskom Vilniuse.

Naša pozícia ku Švédsku je taktiež jasná: vláda podporuje členstvo v NATO, preto sme predložili návrh parlamentu v tejto otázke pred mnohými mesiacmi. Teraz je dokončenie ratifikačného procesu len technická otázka,“ uviedol minister zahraničia.

Vyjadreniu maďarského ministra predchádzalo rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana podporiť švédske členstvo v NATO. Šéf aliancie Jens Stoltenberg v pondelok večer oznámil, že prezident švédske členstvo čoskoro zverí parlamentu.

Vzdali sa neutrality

Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká. Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Szijjártó sa na Facebooku tiež vyjadril, že hlavnou témou summitu bude, samozrejme, vojna na Ukrajine. „Pozícia Maďarska je jasná: potrebujeme mier na Ukrajine, čo najskôr je možné, pretože to je jediný spôsob ako zachrániť životy,“ napísal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens StoltenbergPéter SzijjártóRecep Tayyip ErdoganUlf Kristersson
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy