ESA do vesmíru vypustila modul IXV, má objasniť nejasnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Modul IXV
Foto: youtube.com

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Vesmírny nepilotovaný modul Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) pristál úspešne v Tichom oceáne. Zariadenie Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vyštartovalo do vesmíru v stredu po 14:45 z Francúzskej Guyany. Po dosiahnutí výšky približne 450 kilometrov sa vydalo na cestu späť na Zem.

Dvojtonový Modul IXV v tvare klinu vyniesla do vesmíru raketa Vega. Štart, pôvodne plánovaný na 10:00 miestneho času, museli pre technické problémy posunúť. Napokon, štyridsaťpäť minút po pôvodnom termíne, sa vypustenie podarilo bez komplikácií.

Po dosiahnutí výšky 340 kilometrov približne 18 minút po štarte sa IXV odpojil od poslednej časti nosnej rakety. Následne vystúpil ešte vyššie a začal klesať. Niekoľko minút pred dopadom vypustil padák, ktorý mu pomohol spomaliť, a tak bezpečne spadnúť do vôd oceánu tritisíc kilometrov západne od súostrovia Galapágy. Celá misia trvala necelé dve hodiny.

Video: Štart modulu IXV

„Európa je skvelá pri výstupe na orbitu, máme napríklad všetky rakety. Máme aj dobré knowhow ako riadiť komplexné systémy na orbite. No sme pozadu v znalostiach, ako sa z orbity vrátiť,“ zdôvodnil experiment projektový manažér Európskej vesmírnej agentúry Giorgio Tumino.

Modul IXV by mal po necelých dvoch hodinách od štartu spadnúť do Tichého oceánu približne tritisíc kilometrov západne od súostrovia Galapágy. Počas klesania budú jeho senzory zaznamenávať detaily pohybu dosahujúceho rýchlosť 7,5 kilometra za sekundu. Teplota na povrchu vesmírneho zariadenia by pritom mala vystúpiť na 1700 stupňov Celzia. Získané dáta budú môcť použiť výskumníci v oblasti nových materiálov i počítače simulujúce vstup objektov do atmosféry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať