Eštebáci budú mať naďalej podstatne vyššie dôchodky ako politickí väzni

ŠtB
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Eštebáci budú mať naďalej podstatne vyššie dôchodky ako politickí väzni.

Národná rada SR po piatykrát odmietla návrh hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ukončiť po 29 rokoch od Nežnej revolúcie nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti.

Novela zákona o protikomunistickom odboji

OĽaNO prišlo s návrhom novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorým chceli zaviesť plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti a ich zložiek o 50 percent.

Návrhom sa mal súčasne priznať jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške tisíc eur.

Neprešiel ani návrh liberálov

Parlament odmietol aj návrh liberálov, ktorí žiadali zmeny pri poskytovaní finančných prostriedkov na podporu audiovizuálnej kultúry. Ako uviedla vo svojom vystúpení jedna z predkladateľov návrhu, poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Renáta Kaščáková, návrh je príspevok k spravodlivému financovaniu kultúry.

„Cieľom je, aby sa eliminovala možnosť strácania sa peňazí zo systému,“ uviedla a zároveň podotkla, že producenti a filmári „strácajú šance na získanie dotácie na úkor starých štruktúr“. „Odkazujem producentom a filmárom, že cieľom nie je ohroziť film, ale vylepšiť možnosti financovania, sprehľadniť systém,“ vyhlásila Kaščáková.

„Návrh zákona o Audiovizuálnom fonde neovplyvňuje objemy finančných prostriedkov určených na podporu audiovizuálnej kultúry, ani neznižuje zákonné možnosti podpory pre jednotlivé projekty,“ uviedla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta Kaščáková
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita