EÚ bude krízu prekonávať desaťročie, varuje Angela Merkelová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecko žiada od Grékov vysvetlenie
Nemecko vyzvalo gréckeho premiéra Georgiosa Papandreoua, aby objasnil ako referendum, ktoré sa chystá uskutočniť, ovplyvní balíček pomoci zo strany Európy a Medzinárodného menového fondu (MMF) a aké otázky obyvateľom Grécka predloží a kedy. Kancelárka Angela Merkelová v stredu pred odchodom z Berlína na rokovania s gréckym premiérom v Cannes povedala, že Európa chce plán pomoci realizovať, aby podporila verejné financie Grécka. Foto: SITA/AP Photo/dapd, Axel Schmidt

G20: Lídri na summite nesľúbili vložiť peniaze do eurovalu

Eurozóna na summite organizácie G20 získala verbálnu podporu ale nie peniaze na prekonanie dlhovej krízy. „Sotva sa tu nájdu nejaké krajiny, ktoré povedali, že sú ochotné zapojiť sa do Európskeho fondu finančnej stability (EFSF),“ povedala v piatok na tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová. Potenciálni investori, ako sú Čína alebo Brazília, chceli viac podrobností pred tým, ako by sa zaviazali, že vložia peniaze do európskeho záchranného fondu.

Lídri USA, Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska, Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie diskutovali aj o spôsoboch, ako posilniť finančné zdroje MMF s cieľom zabrániť tomu, aby dopady európskej krízy stiahli globálnu ekonomiku do recesie. Britský premiér David Cameron však ostro odmietol použitie peňazí MMF na pomoc eurozóne. Podporil ho aj kanadský premiér Stephen Harper. Európske krajiny sú bohaté a majú prostriedky na riešenie svojich problémov, vyhlásil Harper.

BERLÍN 5. novembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová neočakáva rýchle ukončenie európskej dlhovej krízy a v sobotu sa vyjadrila, že bude trvať desaťročie, kým prídu lepšie časy.

„Určite to potrvá desaťročie, kým opäť budeme v lepšom postavení,“ uviedla Merkelová vo svojom podcaste deň po tom, ako sa eurozóne nepodarilo na summite G20 presvedčiť niektoré krajiny, aby vložili peniaze do Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).

Zároveň išlo o vyjadrenie, ktoré nasledovalo po tom, ako vláda gréckeho premiéra Geórgiosa Papandréoa prežila v noci z piatka na sobotu hlasovanie o dôvere v parlamente krajiny.

Atény sa v noci z piatka na sobotu vyhli predčasným voľbám, ktoré by ohrozili dohodu o zahraničnej núdzovej pomoci a prehĺbili by ekonomickú krízu eurozóny. Grécko však zostáva v politickom, ekonomickom a sociálnom chaose a Papandréou signalizoval, že odstúpi a vyzval na vytvorenie novej vládnej koalície, aby dohoda o pomoci v sume 130 mld. eur prešla v parlamente a aby sa tak krajina vyhla

Masamiči Adači, analytik JPMorgan Securities Japan, však povedal, že hlavným problémom je to, čo sa stane, až sa zahraniční veritelia v najbližších mesiacoch vrátia do Atén, aby zhodnotili pokrok pri realizácii úsporných opatrení a zistia, že ho opäť neplnia. „To len odkladá reálny problém. Samozrejme je vítané, že Grécko nevybuchlo dnes, ale problém to nerieši,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronStephen Harper