EÚ: Český imigračný úrad sa správa homofóbne

Homosexuál gay
Foto: SITA/AP

PRAHA 8. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia viní českých úradníkov posudzujúcich žiadosti homosexuálov o azyl z homofóbie a porušovania ľudských práv. Správa Agentúry EÚ pre ľudské práva totiž konštatuje, že žiadateľom o azyl, ktorí priznajú homosexualitu, vykonáva tzv. falometriu, teda meranie prietoku krvi penisom v závislosti od rôznych sexuálnych podnetov. Agentúra považuje vykonávanie falometrie za ponižujúce zaobchádzanie, ktoré porušuje základné ľudské práva. „Česká republika je v súčasnosti jediným členským štátom, o ktorom sa vie, že používa takéto vyšetrenie na overenie žiadateľovej dôveryhodnosti,“ píše sa v správe.

Využívanie falometrie vyšlo najavo pred súdom v Nemecku, kde vypovedal iránsky žiadateľ o azyl a sťažoval si na postupy českých imigračných úradov. V niektorých krajinách, ako je napríklad Irán, je homosexualita trestná. Ministerstvo vnútra ČR sa bráni, že za posledných desať rokov urobili len deväť takýchto testov žiadateľom, ktorí mohli homosexualitu predstierať, aby dostali azyl. „Ak máme podozrenie, že žiadateľ používa nepravdivé argumenty, podľa právneho poriadku musíme zisťovať skutočný stav vecí,“ tvrdí ministerstvo.

Falometria sa používa na meranie fyziologických reakcií penisu na rôzne sexuálne podnety. Používa sa napríklad aj na diagnostiku sexuálnej orientácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom