EÚ: V4 bude na summite EÚ postupovať spoločne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Predsedovia vlád krajín Visegrádskej štvorky (V4) sa vo štvrtok na rokovaní v Bruseli dohodli na spoločnom postupe v otázke prípadného vytvorenia permanentného stabilizačného systému. Ten má byť doplnkom Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho aj ako tzv. euroval. Novinárov o tom v budove slovenského zastupiteľstva pri Európskej únii (EÚ) v Bruseli informovala slovenská premiérka Iveta Radičová.

Schôdzka premiérov V4 sa odohrala tesne pred začiatkom summitu Európskej rady, na ktorom budú lídri EÚ diskutovať predovšetkým o ekonomických otázkach. Na rokovaní šéfov exekutív V4 sa okrem Radičovej zúčastnil aj jej maďarský partner Viktor Orbán, český premiér Petr Nečas a predseda poľskej vlády Donald Tusk. Diskusiu si prišiel vypočuť aj prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

„Dohodli sme sa na implementácii a rozbehnutí permanentného mechanizmu,“ potvrdila na krátkom brífingu slovenská premiérka. Presnejšie detaily permanentného finančného systému celej európskej dvadsaťsedmičky budú známe až v piatok, keď sa skončí summit Európskej rady. Podľa Radičovej je však už teraz jasné, že vytvorenie novej záchrannej siete pre problémové krajiny sa nezaobíde bez otvorenia Lisabonskej zmluvy. „Sme pripravení otvoriť diskusiu na túto tému na úrovni národných parlamentov,“

Lídri V4 okrem toho rokovali aj o energetickej bezpečnosti a dôchodkovej reforme.

Poľsko zvažuje účasť na trvalom stabilizačnom mechanizme

Poľsko sa vážne zaoberá možnou účasťou na európskom stabilizačnom mechanizme, ktorý má od polovice roku 2013 nahradiť súčasný Európsky fond finančnej stability (EFSF), známy aj pod názvom euroval. Vyhlásil to vo štvrtok poľský premiér Donald Tusk. „Účasťou na mechanizme sa veľmi vážne zaoberáme,“ povedal Tusk novinárom pred začiatkom summitu EÚ. „Vstup do mechanizmu síce prináša riziko, že Poľsko bude musieť finančne podporiť iné krajiny, Varšava sa však na druhej strane bude môcť spoľahnúť na pomoc, pokiaľ ju bude potrebovať, povedal premiér.

Európsky fond finančnej stability tzv. euroval vznikol v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Ide o systém záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 mld. eur. O pôžičku z EFSF zatiaľ požiadalo Írsko. Euroval má od v roku 2013 nahradiť nový trvalý mechanizmus. O jeho podobe rokujú lídri EÚ na summite, ktorý sa koná v Bruseli vo štvrtok a piatok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskIveta RadičováJosé Manuel BarrosoPetr NečasViktor Orbán
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka