EURO: Előnyös lengyelországi bevásárlás

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
euro peniaze ilustračka Foto: SITA

POZSONY március 13. (WEBNOVINY) – A környező országok pénznemeinek megerősödése a szlovák állampolgárok számára már nem jelent előnyös bevásárló turizmust, főleg ha figyelembe vesszük az utazási költségeket is. Ez elsősorban Csehországra és Magyarországra vonatkozik – állapítja meg Dávid Dereník, az UniCredit Bank elemzője. Dereník azonban úgy véli, hogy a lengyelországi bevásárlások hívei hűek maradnak ehhez a hagyományhoz, bár a lengyel piacot az euró megerősítette. Egy évvel ezelőtt, az euró bevezetését követően a határok mentén élő lakosság többsége a szomszédos országokban vásárolt, kihasználva a lényegesen alacsonyabb árakat. „A hazai árakhoz viszonyítva a határok túloldalán 10 – 30 százalékkal olcsóbban vásárolhattunk be“ – állapítja meg Dereník.

Az úgynevezett bevásárló turizmus rövidesen megmutatkozott a hazai kiskereskedelemben, melynek bevétele lényeges hanyatlott. „Azóta azonban a környező országok pénznemei megerősödtek. A legnagyobb mértékben – csaknem 20 %-al – épp a lengyel zloty lett erősebb. 13% százalékkal erősödött a magyar forint és 8 %-al a cseh korona“ – állítja Dereník, aki szerint ez okozta az előnyös külföldi bevásárló utak megcsappanását.

„Az élelmiszerpiacon úgy tűnik, a szlovák kereskedők az árak csökkentésével és csábító akcióikkal ügyesen reagáltak a leselkedő veszélyre. Lengyelországban azonban még mindíg 12 %-ak olcsóbban vásárolhatunk élelmiszereket, mint idehaza“ – mondta az UniCredit Bank elemzője. Magyarországon és Csehországban átlag 6 százalékkal olcsóbbak az élelmiszeripari termékek, de ha hozzászámítjuk az utazási kiadásokat is, már nem igazán jelentene a határon túli vásárlás megtakarítást. A ruházati cikkek és a lábbeli Lengyelországban és Magyarországon továbbra is mintegy 16 százalékkal olcsóbbak, de a csehekre ez már nem érvényes. Elektronikát pedig már csak Lengyelországban várásolhatunk olcsóbban, mint Szlovákiában, és ez az árkülöbség százalékban kifejezve még mindíg „kétszámjegyű“ – zárja le fejtegetését Dereník.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dávid Dereník