Európa diskriminuje moslimov, konštatuje AI

Moslim
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

LONDÝN 24. apríla (WEBNOVINY) – Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v utorok ostro kritizovala viaceré európske krajiny za ich údajnú diskrimináciu moslimov vo viacerých oblastiach.

Vo svojej správe Voľba a predsudok: diskriminácia moslimov v Európe sa zameriava predovšetkým na Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Španielsko a Švajčiarsko.

Organizácia so sídlom v britskom Londýne vlády v Európe v utorok vyzvala predstaviteľov krajín, aby robili viac pre boj proti stereotypom spojenými s vyznávačmi islamu.

„Namiesto toho, aby bojovali proti týmto predsudkom, politické strany a verejní činitelia ich príliš často zneužívajú v honbe za hlasmi voličov,“ konštatuje AI.

Organizácia tvrdí, že európske krajiny často diskriminujú moslimov napríklad aj pri prijímaní do zamestnania. Ženy sú zo strany potenciálnych zamestnávateľov odmietané len preto, že nosia tradičné šatky, a muži za to, že majú v súlade s moslimskými tradíciami praktizovanými vo viacerých islamských krajinách zarastené tváre.

Amnesty International podrobila ostrej kritike aj Švajčiarsko, ktoré v roku 2009 zakázalo výstavbu nových minaretov. Ľudskoprávnym aktivistom sa nepáči ani postoj španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko, ktoré podľa nich odmieta povoliť výstavbu mešít na svojom území.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Amnesty International