Európa má obchodovať s Iránom a nekonať ako Trumpov „vazal“, tvrdí francúzsky minister financií

Bruno Le Maire
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. mája (WebNoviny.sk) – Po odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom by sa mali európske krajiny spojiť a nekonať ako „vazali“ administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Vyhlásil to v piatok francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Európa by nemala akceptovať USA ako „svetového ekonomického policajta“, povedal Le Maire pre rozhlasovú stanicu Europe-1.

Európske spoločnosti podľa neho majú pokračovať v obchodných vzťahoch s Iránom napriek Trumpovmu rozhodnutiu obnoviť proti krajine sankcie. Le Maire ďalej navrhol vytvorenie európskeho orgánu, ktorý by mal podľa vzoru federálneho ministerstva spravodlivosti v USA právomoc zasiahnuť proti firmám porušujúcim obchodné pravidlá.

Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, čo znamená aj obnovenie sankcií proti režimu v Teheráne. Dohodu z roku 2015 vyrokovali s Iránom USA, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Rusko a Čína a pripojila sa k nej aj Európska únia.

Teherán v jej rámci súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu a medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií. Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Le MaireDonald Trump