Europarlament vyzval štáty Únie na ochranu Edwarda Snowdena

Edward Snowden
Bývalý spolupracovník tajných služieb USA Edward Snowden. Foto: archívne, SITA/AP

ŠTRASBURG 29. októbra (WebNoviny.sk) – Európsky parlament vyzval dnes členské štáty EÚ, aby ochránili bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena pred potenciálnym vydaním do USA.

Nezáväznú rezolúciu označujúcu Snowdena za „medzinárodného obhajcu ľudských práv“ prijali europoslanci na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu tesným pomerov hlasov 285 ku 281.

Dokument vyzýva na stiahtutie všetkých obvinení z trestných činov, ktoré voči Snowdenovi vzniesli americké úrady. Samotný Snowden rozhodnutie EP privítal na Twitteri a označil ho za „mimoriadny“ krok.

V USA 32-ročného Snowdena stíhajú pre krádež a zverejnenie veľkého množstva dokumentov, ktoré odhalili rozsiahle sledovacie programy Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). V prípade usvedčenia by ho mohli odsúdiť až na 30 rokov väzenia.

Edward Snowden sa zrejme stále nachádza v Rusku, ktoré mu v roku 2013 napriek protestom Washingtonu poskytlo dočasný azyl.

Snowdenove odhalenia podnietili medzinárodnú diskusiu o rovnováhe medzi potrebou zaistenia bezpečnosti a ochranou súkromia. Kritici jeho činu však tvrdia, že svojím konaním poškodil schopnosť USA a ich spojencov bojovať proti terorizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie Európsky parlament