Europoslanci schválili dohodu s USA o údajoch cestujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko, cestujúci
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

ŠTRASBURG 19. apríla (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok odsúhlasil kontroverznú dohodu, ktorá umožní odovzdávanie osobných údajov Európanov cestujúcich do Spojených štátov tamojším orgánom v rámci boja proti terorizmu.

Nové pravidlá o poskytovaní, uchovávaní, využívaní a ochrae záznamov o cestujúcich v leteckej doprave v hlasovaní podporilo 409 poslancov, 226 hlasovalo proti a 33 sa zdržalo.

EP tak zavŕšil zdĺhavý proces vyjednávania o zmenách v dočasnej dohode s Washingtonom, ktorá začala platiť v roku 2007, europoslanci ju však v predloženej podobe odmietli.

Súbor informácií, ktoré musia leteckí dopravcovia odovzdávať ministerstvu vnútornej bezpečnosti USA, obsahuje základné osobné údaje požadované pri rezervácii leteniek, ale aj čísla použitých platobných kariet a ďalšie „citlivé“ podrobnosti, ako sú požiadavky na špeciálny druh jedla alebo asistenciu.

Tie by mohli odhaľovať napríklad rasový alebo etnický pôvod, vierovyznanie, zdravotný stav a sexuálnu orientáciu cestujúceho.

Podľa novej dohody budú môcť americké orgány tieto údaje uchovávať až 15 rokov a aj po uplynutí tejto doby majú byť archivované v „anonymizovanej“ podobe. Američania by ich mali využívať predovšetkým v rámci vyšetrovania závažnej trestnej činnosti, ale aj v iných prípadoch, keď si budú chcieť podozrivú osobu preveriť.

Napriek určitým zmenám oproti pôvodnému stavu dohoda naďalej vyvoláva obavy, o čom svedčí aj skutočnosť, že na stranu odporcov sa pridala aj príslušná spravodajkyňa EP Sophie in‘ t Veldová. Návrh, aby dokument posúdil Súdny dvor EÚ, však poslanci zamietli.

Definitívne schválenie sa očakáva na najbližšom stretnutí ministrov spravodlivosti a vnútra členských krajín EÚ, ktoré sa uskutoční 26. apríla. Dĺžka platnosti novej dohody je sedem rokov.

V októbri 2011 EP schválil podobnú dohodu medzi EÚ a Austráliou a momentálne v rovnakej veci rokuje aj s Kanadou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament