Európska centrálna banka vylepšila prognózu ekonomického rastu

Peniaze, ekonomika

FRANKFURT 14. decembra (WebNoviny.sk) – Európska centrálna banka (ECB) vylepšila prognózu rastu ekonomiky a inflácie. Banka odhaduje, že v budúcom roku sa hospodárstvo eurozóny zväčší o 2,3 percenta, pričom v septembri predpovedala, že posilní o 1,8 percenta.

Inflácia v menovej únii podľa banky bude v budúcom roku na úrovni 1,4 percenta, pričom jej predošlá predikcia rátala s infláciou 1,2 percenta. V roku 2020 ECB očakáva infláciu 1,7 percenta, čiže nižšiu ako predpokladala časť analytikov.

Želaná inflácia je podľa ECB tesne pod hranicou 2 percentá. Banke sa však nedarí túto úroveň dosiahnuť napriek tomu, že jej úrokové sadzby sú na rekordných minimách a zároveň pumpuje peniaze do finančného systému prostredníctvom nákupov dlhopisov. Prognóza vývoja inflácie podporuje možnosť, že ECB pravdepodobne bude musieť nákupy dlhopisov predĺžiť.

ECB na svojom štvrtkovom zasadaní úrokové sadzby ani rozsah nákupov dlhopisov nezmenila. Svoju kľúčovú úrokovú sadzbu banka ponechala na nulovej úrovni a depozitná sadzba zostáva v negatívnom teritóriu na hodnote mínus 0,4 percenta. Na októbrovom zasadaní banka zredukovala nákupy dlhopisov na sumu 30 mld. eur mesačne z úrovne 60 mld. eur mesačne a rozhodla, že v nákupoch bude pokračovať do septembra budúceho roka, v prípade nutnosti aj dlhšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka