Európska komisia sa zaoberá tieňovým daňovníctvom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) v stredu prijala oznámenie o tieňovom bankovníctve a navrhla nové pravidlá pre fondy peňažného trhu (FPT). Oznámenie je zhrnutím výsledkov doterajšej činnosti komisie a stanovuje ďalšie opatrenia v tejto oblasti. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila EK.

Prvým opatrením, ktoré komisia v stredu predložila, je návrh nových pravidiel pre fondy peňažného fondu. Jeho cieľom je zvýšiť schopnosť FPT lepšie odolávať tlakom spojeným s vyplácaním výnosov v stresových trhových podmienkach posilnením ich profilu likvidity a stability.

„Musíme riešiť riziká, ktoré predstavuje systém tieňového bankovníctva. Tento systém zohráva dôležitú úlohu pri financovaní reálnej ekonomiky a my musíme zaistiť, aby bol transparentný a aby prínosy vyplývajúce z posilnenia určitých finančných subjektov a trhov neboli oslabené rizikami, ktoré so sebou prináša presun do menej regulovaných sektorov,“ uviedol komisár EK pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

V záujme riadenia likvidity FPT komisia chce presadiť, aby aspoň 10 % portfólia fondov tvorili aktíva so splatnosťou do jedného dňa a ďalších aspoň 20 % aktív by bolo so splatnosťou do jedného týždňa.

Europska centralna banka
Foto: SITA/AP

Pre vytváranie stability fondov chce komisia presadiť vytváranie kapitálovej rezervy, ktorú by fondy využili v čase poklesu hodnoty investičných aktív na podporu stabilného vyplácania výnosov.

Osobitná pozornosť by sa podľa EK mala venovať opatreniam v oblasti dohľadu nad subjektmi a činnosťami tieňového bankovníctva, aby sa zabezpečilo primerané riešenie špecifických rizík. Analýze by mali byť podrobené určité oblasti, ako napríklad vytvorenie nástrojov na riešenie krízových situácií nebankových finančných inštitúcií a štrukturálna reforma bankového systému.

Tieňové bankovníctvo je systém sprostredkovania úverov, ktorý zahŕňa subjekty a činnosti mimo štandardného bankového systému. Tieňové banky nie sú regulované ako štandardné banky, no vykonávajú činnosti podobné bankovým činnostiam. Podľa hrubých odhadov Rady pre finančnú stabilitu veľkosť celosvetového systému tieňového bankovníctva dosahovala v roku 2011 približne 51 biliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michel Barnier
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia