Európska prokuratúra je na dobrej ceste. Ministerka Kolíková verí, že páchatelia budú stíhaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. júna, 13:33

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) verí, že Európska prokuratúra je dobrá cesta. Povedala to pred rokovaním Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci v Luxemburgu. Práve vznik Európskej prokuratúry bude jednou z pondelkových tém ministrov spravodlivosti krajín Európskej únie (EÚ).

Šéfka slovenského rezortu spravodlivosti považuje za dobré, že existuje inštitút európskeho prokurátora, ktorý bude riešiť trestné činy v európskom rozmere.

Zaoberá sa už aj prípadmi zo Slovenska

„Tie mechanizmy aj národnej prokuratúry fungujú preto, aby sme stíhali páchateľov. Aby vôbec všetci vedeli, že ak niekto pácha trestnú činnosť, tak sú tu mechanizmy na to, aby boli dostihnutí. Toto je podľa mňa dôležité aj v európskom priestore. Teraz je zrejmé, že tu je inštitút, ktorý by mal byť dostatočne efektívny, aby sme to vedeli stíhať,“ dodala Kolíková.

Slovensko v inštitúcii zastupuje európsky prokurátor Juraj Novocký, podľa ktorého Európska prokuratúra už prebrala približne desať prípadov zo Slovenska.

Juraj Novocký nechcel špecifikovať, ktoré prípady Európska prokurátora zo Slovenska prevzala. „Zatiaľ je to predbežná otázka. Ale sú to tie prípady, ktoré jednoznačne patria do našej kompetencie. Teda týkajú sa či už korupcie pri prideľovaní eurofondov alebo aj samotného použitia eurofondov,“ doplnil. Ako dodal, Európska prokuratúra očakáva, že na Slovensku by mali ročne vybaviť približne sto prípadov.

Žaloby na slovenských súdoch

Slovenský zástupca na Európskej prokuratúre vysvetlil, že budú spolupracovať so slovenskými orgánmi a prípadné žaloby budú podávať na slovenské súdy.

„Európska prokuratúra na rozdiel od národných orgánov nebude akýmkoľvek spôsobom previazaná na národné orgány, ani politické orgány. Je absolútne nezávislým orgánom. Podlieha kontrole len zo strany Európskeho parlamentu. Jedine vo vzťahu k nemu bude predkladať správy o svojej činnosti. Nikto iný nemôže zasiahnuť do našej činnosti,“ uzavrel Novocký.

Európska prokurátora začala fungovať 1. júna 2021 a má právomoc vyšetrovať a stíhať trestné činy, ktoré poškodzujú rozpočet EÚ, ako sú napríklad podvody, korupcia, pranie špinavých peňazí a cezhraničné podvody s DPH. Od svojho vzniku postupne preberá prípady z jednotlivých členských štátov EÚ, v súčasnosti je ich zhruba sto.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj NovockýMária Kolíková
Firmy a inštitúcie Európska prokuratúra