Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru

Josep Borrell, Nicos Anastasiades
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell (vľavo) a cyperský minister zahraničia Nicos Anastasiades počas vzájomného stretnutia v Nikózii. Foto: SITA/AP

Európska únia je pripravená „aktívne prispieť“ k oživeniu nečinných rozhovorov o znovuzjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Uviedla to v piatok cyperská vláda.

Jej hovorca Kyriakos Koushos uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas stretnutia s prezidentom Nicosom Anastasiadesom v Nikózii vyjadril pripravenosť bloku na pomoc pri naštartovaní mierových rozhovorov.

Mierová dohoda

Borrell povedal Anastasiadesovi, že podľa EÚ mierová dohoda musí vychádzať z rámca Organizácie Spojených národov (OSN), ako aj základných zásad a právnych predpisov EÚ.

Borrelova návšteva na Cypre predchádza plánovanému neformálnemu aprílovému stretnutiu vo Švajčiarsku, ktoré organizuje šéf OSN António Guterres.

Na ňom sa stretnú zástupcovia oboch cyperských strán, ako aj tzv. garanti východného Stredomoria Grécko a Turecko spoločne s niekdajšou koloniálnou mocnosťou – Spojeným kráľovstvom.

Sever a juh

Cieľom bude posúdiť, či existuje dostatočný základ na obnovenie procesu zastaveného v roku 2017.

Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, ale väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josep BorrellKyriakos KoushosNicos Anastasiades