Európska únia plánuje rozšíriť sankcie proti Bielorusku, reaguje na brutalitu Lukašenkovho režimu

Bielorusko, protesty
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska únia plánuje pristúpiť k ďalším sankciám proti Bielorusku. Tie budú zamerané na tamojšie podniky. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell po štvrtkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí „európskej dvadsaťsedmičky“ uviedol, že členské štáty EÚ sa v zásade dohodli na ďalších opatreniach v reakcii na „brutalitu bieloruských orgánov“.

EÚ už pred niekoľkými týždňami uvalila na Lukašenka a viac ako 50 predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku. Keďže represie Lukašenkovej vlády nepoľavili, Borrell poznamenal, že nové sankcie sa zamerajú nielen na jednotlivcov, ale aj na „inštitúcie, podnikateľov a firmy„. Bližšie ich nešpecifikoval, no podotkol, že môžu mať vplyv na „vývoj normálnej ekonomickej činnosti„.

Protesty sa v Bielorusku konajú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral Lukašenko s 80 % hlasov. Opozícia a niektorí volební pracovníci však tvrdia, že boli zmanipulované, a spoločne s tisíckami demonštrantov požadujú rezignáciu prezidenta. Lukašenko, ktorý odmieta rokovať s opozíciou, však naďalej trvá na tom, že sa funkcie nevzdá.

Od augustových volieb bieloruské úrady zatkli viac ako 17-tisíc ľudí. Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že bieloruské orgány zaznamenali viac ako 900 trestných činov v súvislosti so správaním demonštrantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josep Borrell