Európska únia uvalila na Irán ropné embargo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ahmadínedžád
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád Foto: SITA/AP

BRUSEL 23. januára (WEBNOVINY) – Okamžitý zákaz všetkých nových kontraktov na dovoz, nákup alebo prepravu iránskej surovej ropy schválili v pondelok vlády členských štátov Európskej únie s cieľom pripraviť islamskú republiku o hlavný zdroj príjmov využívaných na financovanie tamojšieho jadrového programu. Ide o jedno z najtvrdších opatrení, aké voči Iránu zaviedla únia v snahe zastaviť jeho jadrové ambície.

Z dôvodu ochrany európskej ekonomiky, ktorá sa potýka s dlhovou krízou, šéfovia diplomacií EÚ na zasadnutí v Bruseli odsúhlasili postupný vstup embarga do platnosti, ktoré európskym krajinám umožnia ukončiť existujúce kontrakty s Iránom do 1. júla 2012. Ministri EÚ tiež schválili zmrazenie účtov iránskej centrálnej banky a zákazu obchodovania s diamantmi, zlatom a inými drahými kovmi s bankou a inými verejnými inštitúciami.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová uviedla, že sankcie majú Teherán presvedčiť k návratu za rokovací stôl. „Chcem, aby tlak týchto sankcií viedol k rokovaniam, aby sa Irán vrátil k rokovaciemu stolu,“ uviedla.

Dohoda o sankciách je výsledkom ranných rokovaní medzi veľvyslancami jednotlivých členských štátov v Bruseli, ktoré predchádzali zasadnutiu ministrov zahraničných vecí.

S návrhmi spočiatku nesúhlasilo Grécko, ktoré viac ako tretinu dovážanej ropy čerpá z Iránu a s tamojšími dodávateľmi sa dohodlo na výhodných podmienkach. Atény preto požadovali jednoročné alebo ešte dlhšie prechodné obdobie. Irán vyváža do EÚ okolo 20 percent vyťaženej surovej ropy, a to najmä do Grécka, Španielska a Talianska.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok varoval, že „tí, čo nechcú posilniť sankcie proti režimu, ktorý vedie svoju krajinu do záhuby snahou získať jadrovú zbraň, budú niesť zodpovednosť za hrozbu vojenského rozvratu“.

Iránski predstavitelia medzitým opäť popreli tvrdenia, že jadrový program slúži na vojenské účely, a pohrozili, že na embargo môžu zareagovať blokádou strategickej Hormuzskej úžiny. Spojené štáty už stihli v oblasti mobilizovať svoje vojnové lode, ku ktorým sa pripojili aj plavidlá Francúzska a Británie.

Európska únia v rámci nátlaku na Iránu už dávnejšie uvalila sankcie na 433 subjektov a 113 jednotlivcov, pričom tiež obmedzila vzájomné obchodovanie a investície do iránskeho ťažobného priemyslu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováNicolas Sarkozy