Európske hlavné mesto kultúry Košice ožilo operou z Taiwanu

Bez názvu
Opera Kráľ opíc Foto: GuoGuang

BRATISLAVA 2. júla (WBN/PR) – V nedeľu podvečer dňa 23.6.2013 začal do Štátneho divadla Košice prúdiť dav ľudí. Všetci sa tešili na jedinečnú hudobnú lahôdku, ktorú do Košíc tento rok priniesol operný súbor Guo Guang Opera Company z Taiwanu v rámci svojho európskeho turné. Po úspešných predstaveniach v Poľsku, Maďarsku a Dánsku mali konečne aj Slováci možnosť po prvý krát vzhliadnuť unikátne vystúpenie tradičného umenia z ďalekej Ázie s názvom Kráľ opíc.

Opera Kráľ opíc v podaní taiwanského súboru naplnila celé divadlo. Prepracované pestrofarebné kostýmy a masky, dych vyrážajúce akrobatické kúsky, ukážka bojových umení a exotická hudba a spev si vyslúžili na konci predstavenia neutíchajúci potlesk celého publika košického divadla. Nadšení diváci sa ešte dlho zhovárali vo foyer divadla: „Bolo to jedno z najúžasnejších predstavení, aké som mal možnosť doteraz vidieť; skvelé predstavenie, teším sa, že som tu mohol byť; nikdy som nič podobné nevidela.“ Toto pôsobivé predstavenie si nenechalo ujsť ani viacero poslancov Národnej rady SR, osobnosti z Košického regiónu a zahraniční hostia.

Som veľmi rád, že naše umenie zožalo na Slovensku taký veľký úspech, ľudia boli nadšení. Teším sa, že naša národná opera sa mohla prezentovať v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, a tak mali aj tunajší diváci jedinečnú možnosť vidieť toto úžasné predstavenie, ktoré už precestovalo viacero kontinentov,“ dodal vedúci Tajpejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave Nan-Yang Lee.

Guo Guang Opera Company, ktorá vznikla v roku 1995 na Taiwane, sa už skoro 20 rokov snaží zachovávať tradičné čínske dramatické umenie a prinášať ho publiku doma i v zahraničí. Ich repertoár zahŕňa okrem klasických hier aj nové inscenácie inšpirované súčasným vývojom v spoločnosti, literatúrou, históriou a ľudovými legendami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom