Európske oči sa budú opäť upierať na jadrový program Iránu

Mahmúd Ahmadinedžád
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád Foto: SITA/AP

PARÍŽ 21. novembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia šiestich svetových mocností sa v stredu stretnú v Bruseli a budú rokovať na tému obnovenia jadrových rozhovorov s Iránom.

Tie by sa mohli konať ešte do konca tohto roku. Séria medzinárodných sankcií voči Iránu nemá žiaden vplyv na jeho jadrový program.

V utorok to konštatoval šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano. Irán podľa neho produkuje urán obohatený na päť a 20 percent rovnakým tempom, ako predtým.

„Overujeme aktivity v iránskych jadrových zariadeniach a nevidíme žiadny efekt,“ vyhlásil Amano počas návštevy Paríža.

Bezpečnostná rada OSN už prijala šesť rezolúcií vyzývajúcich Irán, aby zastavil svoj nukleárny program. Pre neochotu Teheránu spolupracovať už medzinárodné spoločenstvo zaviedlo šesť súborov sankcií voči Teheránu. Svet sa totiž obáva, že iránske jadrové aktivity neslúžia len na mierové účely tak, ako to deklaruje.

MAAE je napríklad presvedčená, že Teherán pokračuje v podozrivej činnosti vo vojenskom zariadení Parčín, ktoré chcú jadroví inšpektori už dlhšie navštíviť. Aktivity zatiaľ monitoruje len za pomoci satelitov. MAAE v poslednej správe konštatovala, že Irán je pripravený zvýšiť produkciu obohateného uránu v podzemnom zariadení Fordó pri meste Kóm.

Takto obohatený urán sa používa väčšinou na lekárske účely, no vyššie obohatený sa môže použiť na výrobu jadrovej zbrane. Šesť svetových mocností, Británia, Čína, USA, Rusko, Nemecko a Francúzsko sa majú v stredu stretnúť v Bruseli, pričom hlavnou témou bude obnovenie jadrových rozhovorov s Iránom. Tie by sa mohli konať ešte do konca tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jukija Amano
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov