Európske štáty hromadne sťahujú veľvyslancov zo Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

BRUSEL/RÍM 7. februára (WEBNOVINY) – Európska únia zvýšila v utorok tlak na Sýriu v čase, keď viaceré európske krajiny ako aj USA odvolali svojich veľvyslancov z Damasku, a zvažuje zamedziť režimu prezidenta Baššára al-Asada prístup k financiám.

Paríž odsúdil „zhoršujúce sa represie al-Asada na jeho odporcov“, zatiaľ čo Rím vyjadril „odsúdenie a znechutenie talianskej vlády z neprijateľného násilia páchaného sýrskym režimom na civilnom obyvateľstve“.

Krajiny Perzského zálivu v utorok oznámili, že tiež stiahnu zo Sýrie svojich diplomatických zástupcov, zatiaľ čo turecký premiér Recep Tayyip Erdogan povedal, žer Ankara „začne novú iniciatívu s krajinami, ktoré podporujú sýrsky ľud, nie jeho režim“.

Podľa utorkového vyhlásenia Detského fondu OSN (UNICEF) v Sýrii pri násilnostiach zomrelo už 400 detí a podľa odhadu OSN násilnosti v krajine si vyžiadali životy viac ako 5000 ľudí. Podľa opozície prišlo od marca minulého roku o život najmenej 6000 ľudí, OSN hovorí o vyše 5400 obetiach vrátane žien a detí.

EÚ neplánuje stiahnuť svojho vyslanca

Syria
Foto: SITA/AP

Európska únia neplánuje stiahnuť svojho vyslanca zo Sýrie. Michael Mann, námestník európskej ministerky zahraničia Catherine Ashtonovej v utorok vyhlásil, že únia chce byť prítomná v Sýrii, aby mohla „monitorovať situáciu na mieste“.

„V súčasnosti vôbec neplánuje stiahnuť šéfa delegácie zahraničnej služby EÚ z Damasku,“ povedal Mann. Prítomnosť vyslanca v Sýrii je podľa neho dôležitá najmä preto, že v krajine neexistuje sloboda tlače a nie sú tam prítomné zahraničné médiá. Vyslancom EÚ v Sýrie je od roku 2007 Vassilis Bontosoglou.

Mann zdôraznil, že EÚ sa bude snažiť urobiť všetko pre diplomatické riešenie „tejto neprijateľnej situácie“. Zároveň však zdôraznil, že vedúcu úlohu by v tom mala zohrávať Liga arabských štátov, ktorá však doteraz neuspela.

Krajiny GCC odvolávajú svojich veľvyslancov z Damasku

Syria
Foto: SITA/AP

Krajiny Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) sa rozhodli vyhostiť sýrskych veľvyslancov a stiahnuť svojich vlastných z Damasku.

Dôvodom je pokračujúce násilie voči civilistom zo strany režimu prezidenta Baššára al-Asada. Vo vyhlásení GCC sa konštatuje, že sýrsky režim odmietol všetky pokusy arabských krajín na riešenie situácie a zastavenie krviprelievania.

„Členské krajiny GCC sa preto rozhodli stiahnuť svojich veľvyslancov zo Sýrie a zároveň požiadať všetkých veľvyslancov Sýrie, aby okamžite odišli,“ píše sa vo vyhlásení, v ktorom štáty Perzského zálivu odsudzujú násilie, ktoré neušetrí ani ženy, deti a starých ľudí.

GCC tiež vyzvala ďalšie arabské krajiny, aby na budúcotýždňovom stretnutí Ligy arabských štátov prijali všetky potrebné opatrenia v reakcii na eskaláciu sýrskej krízy. Svojho veľvyslanca zo Sýrie v utorok odvolali USA, Británia, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko.

Taliansko zavolalo veľvyslanca domov

Baššár al Asad
Foto: SITA/AP

Taliansko podobne ako viaceré ďalšie krajiny v utorok povolalo svojho veľvyslanca v Sýrii na konzultácie do vlasti, podľa vyhlásenia rezortu diplomacie však tamojšie veľvyslanectvo zostáva v prevádzke a „naďalej s najväčšou pozornosťou sleduje vývoj extrémne vážnej krízy“.

Ministerstvo zahraničných vecí tiež informovalo o predvolaní sýrskeho veľvyslanca v Ríme, ktorému talianska vláda v pondelok vyjadrila svoje „znechutenie z neprijateľného násilia páchaného režimom v Damasku na civilnom obyvateľstve“.

Podľa vyhlásenia je Taliansko odhodlané pokračovať v „tvrdom nátlaku na režim (sýrskeho) prezidenta Baššára al-Asada“, aby zastavil potláčanie protivládnej vzbury trvajúcej už takmer 11 mesiacov.

Belgicko vyzvalo EÚ k aktivite

Sýria
Foto: SITA/AP

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders požiadal vysokú predstaviteľku Európskej únie pre spoločnú zahraničnú politiku Catherine Ashtonovú, aby v spolupráci s jednotlivými členskými krajinami rozhodla, aké opatrenia je možné prijať v súvislosti so stupňujúcim sa násilím zo strany sýrskeho vládneho režimu.

Najnovší krok zo strany Belgicka nasledoval po tom, ako Sýria zažila jeden z najkrvavejších víkendov od začiatku tamojšej protivládnej vzbury pred takmer 11 mesiacmi. Podľa informácií od opozičných aktivistov armáda pokračovala v ostreľovaní centier nepokojov aj v pondelok, pričom zahynuli ďalšie desiatky civilistov.

Svojho veľvyslanca zo Sýrie v utorok odvolali USA, Británia, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan