Európskym kráľom sa stal Inter Miláno

MIlito

MADRID 22. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti Interu Miláno zvíťazili vo finálovom zápase Ligy majstrov 2009/2010 na vypredanom štadióne Santiaga Bernábeu v Madride nad Bayernom Mníchov 2:0 (1:0) a tretí raz v histórii triumfovali v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži. Cennú trofej získali po 45 rokoch, keď predtým zvíťazili v rokoch 1964 a 1965.

Hrdinom zápasu sa pred 80 354 divákmi stal 30-ročný argentínsky útočník Diego Milito, ktorý strelil oba góly tímu Josého Mourinha – najprv 35. a potom v 70. minúte. So 6 gólmi sa dostal na štvrtú priečku v tabuľke strelcov LM 2009/2010 za Lionela Messiho (8 gólov) a dvojicu Cristiano Ronaldo – Ivica Olič (obaja po 7 gólov).

Portugalský kouč Interu Miláno Jose Mourinho sa stal po Ernstovi Happelovi a Ottmarovi Hitzfeldovi tretím trénerom v histórii, ktorý získal triumf v Lige majstrov (predtým EPM) s dvoma rôznymi mužstvami. Inter sa do finále LM (EPM) prebojoval po dlhých 38 rokoch, v roku 1972 však prehral s Ajaxom Amsterdam. Piatu účasť vo finále však milánske mužstvo premenilo v tretí triumf.

Inter Miláno v tejto sezóne získal už tretiu trofej. Piatykrát v rade (osemnástykrát celkovo) zvíťazil v Serie A, pridal tiež šiesty triumf v Talianskom pohári. Ako prvé mužstvo z Apeninského polostrova v jednej sezóne získalo tri prestížne poháre.

Výsledok – finále:

Bayern Mníchov (Nem.) – Inter Miláno (Tal.) 0:2 (0:1)

Góly: 35. A 70. D. Milito, ŽK: 26. Demichelis, 78. Van Bommel – 30. Chivu, rozhoduje: Howard Webb (Angl.), 80 354 divákov

Bayern: Butt – Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber – Van Bommel, Schweinsteiger – Robben, Hamit Altintop (62. Klose) – T. Müller, Olič (73. M. Gomez)

Inter: Júlio César – Maicon, Lúcio, W. Samuel, Chivu (68. Stankovič) – J. Zanetti, Cambiasso – W. Sneijder – S. Eto’o, Pandev (79. Muntari), D. Milito (90. Materazzi)

Inter začal odvážne a brankár Bayernu Butt musel už v 3. minúte zasahovať po nebezpečnom priamom kope Sneijdera. Nemeckému šampiónovi chvíľku trvalo, kým nabral obrátky. V 10. minúte pohrozila dvojica Robben – Olič. Holanďan zaútočil po pravej strane, presnou prihrávkou našiel nabiehajúce Oliča, ale chorvátsky útočník z 10 metrov pálil vedľa. V 16. minúte reklamoval po rohu Bayernu Van Buyten po vzdušnom súboji s Maiconom v šestnástke Interu ruku, ale anglický rozhodca Webb mal iný názor. Vzápätí prekvapil strelou z diaľky opäť Sneijder, ale gólman nemeckého majstra bol pozorný, loptu tečovanú jedným zo svojich spoluhráčov vyrazil. V 35. minúte však Butt už akciu Milánčanov nezastavil. Po dlhom výkope brankára Césara sa dostala od Diega Milita k Sneijderovi, ten mu ju vrátil za obranu Bayernu a argentínsky útočník sám pred Buttom poslal loptu za jeho chrbát. Pre Milita to bol piaty gól v LM 2009/2010. Po dvoch neúspešných pokusoch Bayernu v podaní Altintopa a Robbena mohli Milánčania pridať krátko pred prestávkou ešte druhý gól. Opäť si výborne rozumela dvojica Milito – Sneijder a holandský stredopoliar v pokutovom území bez prípravy vypálil, ale Butt tentoraz jeho strelu vyrazil.

Po návrate mužstiev z kabín neubehlo ani 20 sekúnd a 22-násobný nemecký majster mohol vyrovnať. Veľkú šancu mladého 20-ročného Thomasa Müllera brankár Interu César vyrazil reflexívne nohami. Vzápätí mal ma druhej strane obrovskú šancu Goran Pandev, ktorý dostal z ľavej strany prihrávku od agilného Milita. Výborný Butt však zachránil Bayern od pohromy. Mužstvo Josého Mourinha sa potom zameralo viac na precíznu defenzívu, aktivitu prevzal Bayern. Od 55. do 65. minúty mal tri šance. Najprv Altintop zakončoval z ľavej strany tesne vedľa žrde, potom sa po Robbenovom priamom kope dostala lopta k mladému Müllerovi, jeho strelu mieriacu do bránky však zlikvidoval Cambiasso. Vzápätí opäť Robbenovu strelu vyrazil César. Gól však padol na opačnej strane po brejku Interu. V 70. minúte dostal 30-ročný Argentínčan Milito perfektnú prihrávku, v pokutovom území sa prekľučkoval cez Demichelisa a pravačkou k vzdialenejšej žrdi prekonal aj Butta – 2:0. Bayern potom ako keby rezignoval, dvoma streleckými pokusmi sa prezentoval ešte Arjen Robben, ale raz trafil protihráča a z priameho kopu len múr postavený z milánskych hráčov. Záverečných desať minút sa už nič mimoriadne neudialo a Inter zaslúžene získal prestížnu trofej.

Najlepší strelci Ligy majstrov 2009/2010:

8 gólov: Lionel Messi (FC Barcelona/Arg.)

7 gólov: Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Portug.), Ivica Olič (Bayern Mníchov/Chorv.)

6 gólov: Diego Milito (Inter Miláno/Arg.)

5 gólov: Wayne Rooney (Manchester United/Angl.), Nicklas Bendtner (Arsenal Londýn/Dán.), Marouane Chamakh (Girondins Bordeaux/Mar.)

4 góly: Michael Owen (Manchester United/Angl.), Miloš Krasič (CSKA Moskva/Srb.), Edin Džeko (VfL Wolfsburg/Bosna a Herceg.), Falcao (FC Porto/Kol.), Stevan Jovetič (AC Fiorentina/Č. Hora), Miralem Pjanič (Olympique Lyon/Bosna a Herceg.), Zlatan Ibrahimovič (FC Barcelona/Švéd.), Cesc Fábregas (Arsenal Londýn/Šp.), Pedro Rodríguez (FC Barcelona/Šp.), Arjen Robben (Bayern Mníchov/Hol.)

Cesta talianskeho veľkoklubu Inter Miláno k triumfu vo futbalovej Lige majstrov 2009/2010

INTER MILÁNO (Tal.) – bilancia: 13 zápasov – 8 víťazstiev – 3 remízy – 2 prehry – skóre: 17:9

Skupinová fáza (2. miesto): Rubin Kazaň 1:1 (v) a 2:0 (d), FC Barcelona 0:0 (d) a 0:2 (v), Dinamo Kyjev 2:2 (d) a 2:1 (v)

Osemfinále: FC Chelsea 2:1 (d) a 1:0 (v)

Štvrťfinále: CSKA Moskva 1:0 (d) a 1:0 (v)

Semifinále: FC Barcelona 3:1 (d) a 0:1 (v)

Finále: Bayern Mníchov 2:0 (neutrálne ihrisko, Madrid)

Viac k osobe Arjen RobbenCesc FábregasCristiano RonaldoEdin DžekoHoward WebbJosé MourinhoJúlio CésarLionel MessiMichael OwenNicklas BendtnerPedro RodríguezRubin KazaňWayne RooneyZlatan Ibrahimovič