Európu ohrozujú spiaci teroristi, chcú sa pomstiť za nálety

Somalsko militanti aš Šabáb
Cieľom amerického útoku boli vodcovia militantnej skupiny aš-Šabáb. Foto: SITA/AP

BERLIN 17. januára (WEBNOVINY) – Nemecké úrady disponujú informáciami o možných teroristických útokoch na železničné stanice v hlavnom meste Berlín a v Drážďanoch, kde sa mesiace konajú protiislamské demonštrácie.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete

—–> TU

Pred hrozbou varovali zahraničné zdroje, ktoré v piatok citoval nemecký týždenník Spiegel. Podľa nich je potenciálnym cieľom aj antiimigrantské hnutie PEGIDA, ktoré svoje mohutné zhromaždenia organizuje neďaleko hlavnej stanice.

Nemecké úrady potvrdili, že zbierajú množstvo informácií a v rámci protiteroristických opatrení po minulotýždňových útokoch v susednom Francúzsku uskutočnili v uplynulých dňoch razie vo viacerých domovoch radikálnych moslimov. Výsledkom bolo zadržanie dvoch ľudí.

Dôvodom má byť pomsta

V európskych krajinách je pripravených uskutočniť teroristický útok dvadsať skupín. Tvrdia to zdroje, ktorých informácie v piatok zverejnila americká spravodajská televízia CNN. Podľa nej 120 až 180 ľudí má v pláne vykonať útoky na pôde Francúzska, Nemecka či Holandska.

Obrazom: Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí

Podľa zdrojov tajných služieb západných krajín je však aktuálnym hlavným terčom Belgicko. Páchateľmi majú byť muži, ktorí sa do Európy vrátili s pokynmi obávanej organizácie Islamský štát s cieľom pomsty za minulý rok spustené nálety na jeho pozície v Iraku a Sýrii, kde radikáli z IŠ zabrali rozsiahle územia.

Belgičania zadržali podozrivých z terorizmu

Belgická polícia v piatok zadržala celkovo trinásť osôb podozrivých z terorizmu ako výsledok akcií proti potenciálnym páchateľom útokov na verejné ciele. Ešte vo štvrtok pritom bezpečnostné sily usmrtili v meste Verviers dvoch ľudí, ktorí údajne plánovali veľké útoky na políciu.

Obrazom: Ulicami Paríža pochodovali státisíce ľudí proti terorizmu

Jej vedenie zatiaľ nemá dôkaz o ich kontakte s páchateľmi minulotýždňových útokov vo Francúzsku. Terčom operácie boli belgickí islamisti vrátane osôb, ktoré sa vrátili zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou. Ich počet odhadujú na sto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom