Exministra Chorvátska zbavili obvinení z popravy civilistov

Josip Boljkovac
Josip Boljkovac Foto: dalmacijanews.com

ZÁHREB 23. mája (WEBNOVINY) – Prvého ministra vnútra samostatného Chorvátska vo štvrtok formálne zbavili obvinení zo zabitia civilistov krátko po skončení druhej svetovej vojny v Európe.

Josip Boljkovač bol v tom čase vysokopostaveným členom komunistickej tajnej služby OZNA a v máji 1945 nariadil zadržanie a zabitie 21 civilistov, ktorých obvinili zo spolupráce s čerstvo zosadeným pronacistickým režimom Ustašovcov.

Zadržaných zobrali do lesa, zastrelili a pochovali v masovom hrobe pri meste Karlovač, neďaleko Záhrebu. Dodnes sa podarilo identifikovať iba sedem tiel. Súd však vo štvrtok uviedol, že neexistujú o poprave „žiadne dôkazy ani jej svedkovia“.

Boljkovač bol prvým chorvátskym ministrom vnútra od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991. Jeho obvinenie bolo prvým svojho druhu v rámci bývalej juhoslovanskej republiky.

Exminister, ktorého na mesiac zadržali ešte v roku 2011, všetky obvinenia odmietal. Kým na februárový začiatok procesu prišiel na vozíčku, na štvrtkovom pojednávaní pre chátrajúce zdravie a pokročilý vek chýbal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom