Expremiér Fico je trestne stíhaný pre video o kotlebovcovi Mazurekovi

Robert Fico
Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 5. decembra 18:22

Prokurátor nariadil trestné stíhanie Roberta Fica v prípade vyjadrenia podpory Milanovi Mazurekovi po jeho odsúdení. Informuje o tom spravodajský portál televízie JOJ Noviny.sk.

Trestné stíhanie najprv odmietli

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podľa stanoviska Generálnej prokuratúry NAKA predmetné trestné stíhanie odmietol. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však uznesenie vyšetrovateľa NAKA zrušil ako neodôvodnené a nariadil vyšetrovateľovi vecou sa ďalej zaoberať,“ píše spomínaný portál.

Polícia na svojom facebookovom profile uviedla, že vyšetrovateľ NAKA obvinil Roberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

Reakcia premiéra Pellegriniho

V súvislosti s obvinením Roberta F. vyhlásil predseda vlády SR a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini, že musíme rešpektovať akékoľvek rozhodnutie prokuratúry a polície.

„Nebudem komentovať rozhodnutie prokuratúry. Polícia koná na rozhodnutie prokurátora, asi na to má nejaký dôvod a my ho musíme rešpektovať, podriadiť sa rozhodnutiu a byť maximálne súčinní bez ohľadu na to, či ste predseda vlády, predseda strany alebo aj napríklad obyčajní pracovníci v automobilke,“ povedal Pellegrini.

V tomto podľa premiéra nemôžu existovať žiadne rozdiely. „Chcem povedať, že na Slovensku platí spravodlivosť, platí právny štát. Takéto rozhodnutia prináša život a každý má právo sa voči nim zodpovedne brániť tak, aby prípadné podozrenia vyvrátil. V tom prípade opäť budeme rešpektovať rozhodnutie vyšetrovateľa a prokuratúry,“ dodal predseda vlády.

Štát funguje

Obvinenie Roberta F. ukazuje, že štát funguje. Vyhlásil to vo štvrtok predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorého strana je koaličným partnerom Smeru-SD.

„Každý v tomto štáte má mať rovnaké práva a povinnosti. Moja reakcia je taká, že aspoň vidíte, že tento štát funguje,“ povedal novinárom Danko.

Vyčítal zároveň opozičným stranám, že sa v minulosti sťažovali na zneužívanie polície v politickom boji.

„Volovina“ podľa Hrnka

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko vníma obvinenie Roberta F. ako politickú šikanu a „volovinu“.

„Ja si myslím, že takých vyjadrení je veľa. Existujú horšie vyjadrenia, ako napríklad predniesol Truban (predseda Progresívneho Slovenska a volebný líder koalície PS/Spolu, pozn. SITA) o drogách pred mládežou a on bol obvinenia z propagácie drog zbavený,“ uviedol Hrnko. Dodal, že sa podobným vyjadreniam, ako odzneli z úst Milana Mazureka, či na videu Roberta F., vyhýba, keďže si váži každého človeka.

Člen vládneho Smeru-SD a bývalý podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč zasa tvrdí, že obvinený môže byť ktokoľvek, platí však prezumpcia neviny. „Prokurátori a vyšetrovatelia by sa mali zaoberať inými trestnými činmi, ktoré sú flagrantné a zatiaľ sa nimi nezaoberali,“ vyhlásil. Neobáva sa však toho, že by predsedu strany zatvorili do väzenia.

Tretí koaličný partner Most-Híd zdôrazňuje, že rovnosť pred zákonom a spravodlivosťou by v každej demokratickej spoločnosti mala byť samozrejmosťou. „Ako i to, že politici a politické strany rešpektujú konanie vyšetrovateľa a rozhodnutie prokurátora ako v prípade Milana Mazureka, tak v prípade Roberta F.,“ priblížila v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Výroky Mazureka na adresu Rómov

Bývalý premiér vo videu povedal, že orgány činné v trestnom konaní rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov. Komentoval aj rozsudok Najvyššieho súdu SR, ktorý odsúdil Mazureka za extrémistické trestné činy. Poslanec Kotlebovej ĽSNS prišiel o mandát a musel zaplatiť peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.

„Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu. Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí pozatvárať. To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zákrokoch v osadách, ako som to urobil po zásahu polície v Moldave nad Bodvou? To sa máme báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?“ uviedol Fico na adresu rozhodnutia súdu.

Mazurek čelil pred najvyšším súdom obžalobe za výroky v relácii regionálneho rádia Frontinus. Ešte v roku 2016 v nej hovoril o násilí a vandalizme Rómov, urážal ich a prirovnával k nebezpečenstvu spojenom s islamskými migrantmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MazurekRobert Fico
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra