Exprezident García požiadal o azyl v Uruguaji, vyšetrujú ho za branie úplatkov od gigantu Odebrecht

Alan García
Bývalý peruánsky prezident Alan García. Foto: archívne, SITA/AP.

LIMA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Bývalý peruánsky prezident Alan García požiadal o azyl v Uruguaji. Stalo sa tak po tom, čo mu v rámci vyšetrovania korupcie v súvislosti s firmou Odebrecht sudca zadržal pas.

García v sobotu v noci prišiel do sídla uruguajského veľvyslanca v Lime, odkiaľ zavolal uruguajskému prezidentovi Tabarému Vázquezovi a požiadal ho o ochranu. Informovalo o tom peruánske ministerstvo zahraničia s tým, že ich o situácii upovedomil uruguajský veľvyslanec.

Žiadosť posúdi vláda

Uruguajský minister zahraničia uviedol, že Garcíovu žiadosť posúdi vláda, ale odmietol situáciu ďalej komentovať. Peru tvrdí, že Uruguaju poskytne bližšie neurčené informácie, ktoré majú pomôcť pri posudzovaní žiadosti.

Pred sídlom uruguajského veľvyslanca sa zišlo niekoľko desiatok demonštrantov, ktorí vykrikovali „García, ty zbabelec, ľudia ťa zavrhujú“. Podobne veľkú skupinu exprezidentových podporovateľov zastavila polícia. Garcíu medzičasom v sídle navštívilo niekoľko členov jeho rodiny.

Úplatky do gigantu Odebrecht

Garcíovi v sobotu sudca v Lime zakázal na 18 mesiacov vycestovať z krajiny. Bývalého prezidenta vyšetrujú za branie úplatkov od brazílskeho stavebného gigantu Odebrecht počas jeho druhého funkčného obdobia v rokoch 2006 – 2011, keď v Lime budovali metro.

García tvrdí, že prípad voči nemu je postavený na falošnej výpovedi. Súčasný peruánsky prezident Martín Vizcarra však jeho tvrdenia popiera s tým, že v Peru „neexistuje politická perzekúcia“.

Ako uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v reakcii na Garcíov azyl, všetci Peruánci musia „poslúchať spravodlivosť, bez výnimiek“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom