Aktualizované: Fantastická Kuzminová vyhrala stíhačku v Hochfilzene, v cieli mala náskok vyše 10 sekúnd

Kuzminova
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa stala víťazkou stíhacích pretekov v Hochfilzene. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. decembra 17:18

HOCHFILZEN 9. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila s jednou chybou na strelnici a náskokom 10,2 sekundy v sobotňajších stíhacích pretekoch na 10 km v rakúskom Hochfilzene v rámci 2. kola biatlonového Svetového pohára 2017/2018.

Odštartovala z druhej pozície s mankom 22,1 sekundy po piatkovom šprinte na 7,5 km, posunula sa na čelo po tretej položke zo štyroch a už si udržala najvyšší stupienok.

Druhá s dvoma nesklopenými terčíkmi skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová a tretia bola hrdinka spomenutých rýchlostných pretekov Daria Domračevová z Bieloruska, ktorá takisto ako Kuzminová absolvovala jeden trestný okruh a zaostala dovedna o 11,8 s.

Šprint je jej najobľúbenejší

„Je vždy príjemné stáť na pódiu, na najvyššom stupienku ešte viac,“ povedala Kuzminová na tlačovej besede, ktorú zdieľala IBU TV na youtube, a dodala: „Po včerajšku som cítila, že mám šancu. Boli to dnes zaujímavé preteky a napokon pre mňa dopadli tým najlepším možným spôsobom. Mala som rýchle lyže a cítila som sa čoraz lepšie, bola som v naozaj dobrom rozpoložení. Opakovala som si: ´Nasťa, pokoj, zostaň pozitívne naladená, ber to krok za krokom´. Najmä pred tým posledným výstrelom som sa obávala o výsledok, ale skončilo sa to dobre, takže to vyčkávanie na optimálny okamih na stlačenie spúšte sa vyplatilo. Včera som pritakala, že šprint je mojou najobľúbenejšou disciplínou, teraz sa mi však veru páči aj stíhačka.“

Kuzminovej manžel a zároveň tréner Daniel Kuzmin pre agentúru SITA rekapituloval: „Boli to z Nastinej strany vynikajúce preteky v ťažkých podmienkach. Na strelnici sa najmä v tom závere prejavila nervozita, ale Nasťa to bravúrne zvládla, neunáhlila sa. Vyšlo to na sto percent.“

Mäkäräinenová skonštatovala: „Od začiatku to boli vzrušujúce preteky. Ja som bola dostatočne uvoľnená. Mala som kvalitne pripravené lyže, takže som bola v stave napokon predstihnúť Dariu. Dnes som zastrieľala lepšie ako včera, vynieslo mi to pódium.“

Domračevová uviedla: „Snažila som sa v tom finiši zabojovať s Kaisou, ale ona bola silnejšia. Celkovo to v týchto náročných podmienkach vôbec neboli jednoduché preteky.“

Počas pretekov výdatne snežilo

Pre dvojnásobnú olympijskú zlatú medailistku z rýchlostných pretekov Kuzminovú (Vancouver 2010, Soči 2014) je to šiesty triumf v súpereniach priamo zo seriálu SP, premiérový od 23. marca 2014, keď zvíťazila v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom v nórskom Osle-Holmenkollene. Priamo v Hochfilzene sa 33-ročná rodáčka z ruského Ťumeňa presadila v šprinte 10. decembra 2010, čím si vtedy otvorila svoj účet prvenstiev vo Svetovom pohári.

Kuzminová v sobotu vo výdatnom snežení od úvodu ukrajovala z náskoku Domračevovej, ale jej rozlet dočasne pribrzdilo jedno zlyhanie na prvej ´ležke´: na medzičase mala manko 26,8 s. Po druhej položke to však už bolo len 8,8 s. Na tretej streľbe, prvej v stoji, Bieloruska poslala jednu ranu mimo. Slovenka pred svojím záverečným výstrelom veľmi dlho čakala na upokojenie a zamierenie, ale napokon uspela a zrazu viedla o 12,7 sekundy.

Fialková odstúpila

V záverečnej stojke sa Kuznminová porovnateľne „zasekla“ dokonca pred poslednými dvoma ranami, znova však zvládla situáciu, bola o 8,4 s vpredu a potom už zostala bez reálneho ohrozenia. Domračevovú krátko pred cieľom predstihla bežecky zjavne disponovanejšia Mäkäräinenová, šiesta zo šprintu. Štvrtá Talianka Dorothea Wiererová sa do boja o medailové pozície nezapojila, chýbalo jej 51,6 sekundy na Kuzminovú. Zhoršila sa o jeden post v porovnaní s piatkom.

Paulína Fialková, ktorá uzatvárala Top 50 v šprinte, urobila na prvých dvoch streľbách päť dovedna chýb a odstúpila. Ivona Fialková, 60. v šprinte a posledná kvalifikovaná na stíhačku, skončila v sobotu na 44. priečke s troma zlyhaniami a mankom 4:04,3 min.

Mäkäräinenová je líderkou priebežného celového hodnotenia SP a vedie aj v hodnotení príslušnej disciplíny. Kuzminová sa sumárne vyšvihla zo 16. na 10. miesto a v bodovaní stíhačky je piata.

Športovkyňa roka 2010 a 2014 v SR Kuzminová po takmer kompletne vynechaných sezónach 2014/2015 a 2015/2016 (výnimkou bolo akurát jedno skúšobné vystúpenie v „druholigovom“ IBU Cupe 10. marca 2016 v talianskom Val Martelle) v predchádzajúcom súťažnom ročníku začala veľmi sľubne šiestym miestom v decembri 2016 v slovinskej Pokljuke, skončila – akoby symbolicky pre zostupný trend – 78. priečkou v rýchlostných pretekoch v Osle-Holmenkollene.

Z dramaturgických a neskôr opakovane aj zdravotných dôvodov štartovala iba na polovici z desiatich vrcholných podujatí a na sklonku sezóny 2016/2017 sa extrémne trápila so streľbou. Vo SP celkovo obsadila 40. post.

V tejto sezóne sa na prelome novembra a decembra na ouvertúre vo švédskom Östersunde podieľala na výbornej štvrtej priečke mixu štvorčlenných družstiev, bola 15. v šprinte a 36. v stíhačke („individuál“ cielene vynechala).

Nedeľa bude v Hochfilzene vyhradená štafetám mužov na 4×7,5 km (11.30 h) a žien na 4×6 km (14.10 h).

Biatlonový Svetový pohár 2017/2018 – 2. kolo

• Hochfilzen (Rak.) – sobota:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 34:31,2 min (1), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +10,2 s (2), 3. Daria Domračevová (Biel.) +11,8 (1), 4. Dorothea Wiererová (Tal.) +51,6 (2), 5. Marte Olsbuová (Nór.) +58,2 (1), 6. Julia Džimová (Ukr.) +1:08,0 min (1), 7. Tatiana Akimovová (Rus.) +1:13,4 (1), 8. Synnöve Solemdalová (Nór.) +1:16,6 (2), 9. Irina Krivková (Biel.) +1:19,4 (0), 10. Laura Dahlmeierová (Nem.) +1:32,4 (1),… 44. Ivona Fialková +4:04,3 (3), Paulína Fialková (obe SR) nedokončila

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 5 z 22 pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 196 bodov, 2. Marte Olsbuová (Nór.) 183, 3. Synnöve Solemdalová (Nór.) 179, 4. Julia Džimová (Ukr.) 175, 5. Denise Herrmannová (Nem.) 167, 6. Justine Braisazová (Fr.) 166, 7. Nadežda Skardinová (Biel.) 164, 8. Dorothea Wiererová (Tal.) 151, 9. Lisa Vittozziová (Tal.) 150, 10. Anastasia Kuzminová 145,… 39. Paulína Fialková (obe SR) 40

Poradie vo SP v hodnotení stíhacích pretekov (po 2 z 7 pretekov):1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 90 bodov, 2. Marte Olsbuová (Nór.) 88, 3. Denise Herrmannová (Nem.) 76, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 71, 5. Anastasia Kuzminová (SR) 65, 6. Lisa Vittozziová (Tal.) 63, 7. Vanessa Hinzová (Nem.) 63, 8. Justine Braisazová (Fr.) 60, 9. Nadežda Skardinová (Biel.) 60, 10. Julia Džimová (Ukr.) 58

Viac k osobe Anastasia KuzminováDaniel KuzminDaria DomračevováDorothea WiererováIvona FialkováKaisa MäkäräinenováLaura DahlmeierováPaulína Fialková