Aktualizované: Fantastická Vlhová skončila druhá v paralelnom slalome Svetového pohára

Petra Vlhová
Petra Vlhová Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 20. decembra, 20:21

COURCHEVEL 20. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenskej reprezentantke Petre Vlhovej len tesne ušlo víťazstvo v stredajšom paralelnom slalome v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom Courcheveli. V jedinej finálovej jazde Vlhová po vyrovnanom priebehu podľahla najväčšej favoritke Američanke Mikaele Shiffrinovej o 4 stotiny sekundy.

Dvadsaťdvaročná Liptáčka Vlhová získala 80 bodov do hodnotenia SP, kde jej v slalomovom hodnotení patrí 2. priečka s odstupom 20 bodov práve na Shiffrinovú.

V celkovom priebežnom poradí SP v bojoch o veľký glóbus Vlhová vyskočila z deviatej na štvrtú pozíciu. Líderkou je opäť fenomenálna Shiffrinová. „Bola to zábava, ale zároveň aj tvrdá drina. Na červenej trati som sa cítila lepšie. Bolo super, že sme vo finále s Petrou Vlhovej tak zabojovali. Aj Rakúšanky však boli veľmi silné. Bolo to napínavé, v tomto roku sa s Petrou vzájomne naháňame,“ uviedla Mikaela Shiffrinová, cituje jo portál ORF.

„Som šťastná aj z druhého miesto, lebo som nebola v optimálnej pohode. Potvrdila som si, že mám na to, aby som so Shiffrinovou držala krok, bola v pretekoch pri nej. Dosť ma však mrzí, že som nevyhrala. V strednej časti našej finálovej jazdy som ešte bola o čosi pred ňou. Momentálne sa cítim veľmi zle fyzicky, všetko ma bolí. Predsa len, som tri týždne preč z domu a už potrebujem relax, aby som neskôr dokázala tiež podávať dobré výkony. Psychicky som dnes bola v pohode. Úvodné kolá som jazdila opatrnejšie, aby som sa dostala do rytmu. Neskôr som to stupňovala a vystupňovala až takmer najvyššie, ako sa dalo,“ uviedla Petra Vlhová v rozhovore pre RTVS.

O 3. miesto sa v Courcheveli pobili Talianka Irene Curtoniová a Nórka Maren Skjöldová a napokon sa tešila Curtoniová.

Shiffrinovej 35. triumf v pretekoch Svetového pohára

Vlhová najprv v prvom vyraďovacom kole vo dvoch jazdách jasne o 33 stotín sekundy prevýšila Poľku Marynu Gasienicovú-Danielovú a v osemfinále si už len v jedinej jazde poradila s Nemkou Marinou Wallnerovou, ktorá bola napokon diskvalifikovaná.

Vo štvrťfinále absolvovala Vlhová dovtedy najvyrovnanejšiu jazdu, keď Švajčiarku Denise Feierabendovú zdolala iba o 14 stotín sekundy. V semifinále bola jej súperkou nebezpečná Nórka Maren Skjöldová, ktorú Slovenka zdolala o 16 stotín zrýchlením v druhej polovici súťažnej jazdy.

Finále Vlhová – Shiffrinová bolo jednoznačným vyvrcholením celých pretekov z hľadiska kvality aj dramatickosti, 22-ročná Američanka si napokon udržala tesný náskok až do cieľa a pripísala si 35. triumf v pretekoch SP v kariére. V Courcheveli Shiffrinová nadviazala na svoj utorkový triumf v obrovskom slalome.

Vlhová bola nasadení ako druhá

Vlhová bola v „pavúku“ vyraďovačky nasadená ako druhá a ocitla sa teda na druhom konci 32-členného výberového poľa pretekárok ako Shiffrinová.

Znamenalo to, že s americkou kráľovnou slalomu, ale momentálne aj celého Svetového pohára, sa jej slovenská rovesníčka mohla stretnúť až vo finále divácky atraktívnej súťaže a to sa aj splnilo.

V úvodnom 1/16-finálovom kole súperky absolvovali dve jazdy s výmenou dráhy a vítazkou sa stala tá s lepším súčtom časov. Od osemfinále až do finále to už je iba po jednej vyraďovacej jazde, čiže tzv. okamžitá smrť.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Courchevel

  • paralelný slalom

1. kolo / 1/16-finále:

Petra Vlhová (SR-2) – Maryna Gasienicová-Danielová (Poľ.-31) +0,33 s

Osemfinále:

Petra Vlhová (SR-2) – Marina Wallnerová (Nem.-15) – diskvalifikácia Wallnerovej

Štvrťfinále:

Petra Vlhová (SR-2) – Denise Feierabendová (Švaj.-10) +0,14 s

Semifinále:

Petra Vlhová (SR-2) – Maren Skjöldová (Nór.-6) +0,16

Štvrťfinálové dvojice:

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Ricarda Haaserová (Rak.-24) – Haaserová nedokončila
Irene Curtoniová (Tal.-12) – Katharina Truppeová (Rak.-13) – Truppeová diskvalifikovaná
Maren Skjöldová (Nór.-6) – Wendy Holdenerová (Švaj.-3) – Holdenerová nedokončila
Petra Vlhová (SR-2) – Denise Feierabendová (Švaj.-10) +0,14

Semifinálové dvojice:

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Irene Curtoniová (Tal.-12) +0,18
Petra Vlhová (SR-2) – Maren Skjöldová (Nór.-6) +0,16

o 5. miesto:

Wendy Holdenerová (Švaj.-3) – Ricarda Haaserová (Rak.-24) – rovnaký čas, delené 5. miesto

o 3. miesto:

Irene Curtoniová (Tal.-12) – Marej Skjöldová (Nór.-6) – Skjöldová nedokončila

Finále:

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Petra Vlhová (SR-2) +0,04

Konečné poradie – paralelný slalom: 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Petra Vlhová (SR), 3. Irene Curtoniová (Tal.), 4. Maren Skjöldová (Nór.), 5. Ricarda Haaserová (Rak.) a Wendy Holdenerová (Švaj.), 7. Katharina Truppeová (Rak.), 8. Denise Feierabendová (Švaj.).

Poradie vo Svetovom pohári (po 12 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 721 bodov, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 430, 3.Tina Weiratherová (Licht.) 374, 4. Petra Vlhová (SR) 304, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 303, 6.Tessa Worleyová (Fr.) 286

Poradie v hodnotení slalomu SP (po 3 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 280 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 260, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 121, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 105, 5. Denise Feierabendová (Švaj.) 97, 6. Irene Curtoniová (Tal.) 82, 7. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 81, 8. Bernadette Schildová (Rak.) 72.

Prehľad pódiových umiestnení Petry Vlhovej

  • vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní (2015 – 2017)

SLALOM a PARALELNÝ SLALOM (9)

11. novembra 2017 – Levi (Fín.) / 1. miesto/
13. decembra 2015 – Aare (Švéd.) / 1. miesto/
18. marca 2017 – Aspen (USA) / 1. miesto/
*20. decembra 2017 – Courchevel (Fr.) / 2. miesto
3. januára 2017 – Záhreb (Chor.) / 2. miesto/
26. novembra 2017 – Killington (USA) / 2. miesto
29. decembra 2015 – Lienz (Rak.) / 3. miesto/
15. januára 2016 – Flachau (Rak.) / 3. miesto/
12. novembra 2016 – Levi (Fín.) / 3. miesto/

*preteky v paralelnom slalome

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTessa WorleyováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová