Farmári pokračujú v protestoch, v piatok opäť zaplnia cesty traktormi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tractor 2952499_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovenskí poľnohospodári majú podľa Vidieckej platformy aj naďalej pocit, že štát nie je ochotný riešiť ich problémy.

V piatok 4. mája medzi 12. až 14. hodinou vyjdú slovenskí farmári na traktoroch do krajských a vybraných okresných miest. Dôvodom pokračovania protestov je ich presvedčenie, že zástupcovia štátu neberú problémy, ktoré trápia poľnohospodárov vážne a nemajú záujem ich reálne riešiť. K takémuto záveru farmári došli po minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľmi ministerstva pôdohospodárstva, prokuratúry, polície a súdov. Informovala o tom v stredu prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová v tlačovej správe.

„Vysvetľovať desiatkam neprávom a miestami brutálne utláčaným farmárom, že problém je na ich strane a že majú lepšie poznať zákony, že si majú najímať právnikov, že si vlastne môžu za všetko sami a štát im nevie pomôcť, považujeme za absurdné,“ vyhlásil farmár z okolia Košíc František Oravec. Pripomenul tým minulotýždňové rozhorčenie väčšiny farmárov, ktorí sa zúčastnili rokovania, ktoré za štát viedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Z vyjadrení, ktoré ministerka po skončení stretnutia poskytla médiám, farmári podľa Vidieckej platformy nadobudli obavu, že Gabriela Matečná neberie ich problémy vážne. Rozhodli sa tak, že musia spoločne pokračovať v protestoch po celom Slovensku.

Farmári majú šesť základných požiadaviek

Počas piatkových protestov budú farmári žiadať urýchlené riešenie ich základných požiadaviek a zároveň podporia aj protesty iniciatívy Za slušné Slovensko. Požiadavky, ktoré vybrali farmári prednostne, zahŕňajú nezávislé vyšetrenie subvenčných podvodov v poľnohospodárstve, obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Ďalej žiadajú zachovanie stavu náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, prehodnotenie, či zrušenie zmlúv Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zavedenie transparentných pravidiel prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

Vláda má tiež zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní. Farmári požadujú od vlády aj vytvorenie tzv. Komisie poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera ministerstva pôdohospodárstva. Rezort by vychádzal a opieral sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch práve o tento orgán.

Protest zasiahne aj menšie obce

Protesty majú podľa aktuálneho zoznamu miest, kde sa traktorový protest uskutoční, prebiehať na trasách: Trenčín – Drietoma, Košice, Michalovce – Trebišov, Krupina – Zvolen – Banská Bystrica, Hriňová – Zvolen – Banská Bystrica, Slovenská Ľupča – Banská Bystrica, Levice, Rajec – Žilina, Spišská Belá – Poprad, Tomášov – Štvrtok na Ostrove, Medveďov – Veľký Meder, Dolný Štál – Dunajská Streda, Šamorín – Dunajská Lužná a Lehnice – Dunajská Streda.

Vidiecka platforma má aktuálne 27 členských organizácií a 900 individuálnych členov. Je druhou najväčšou poľnohospodárskou samosprávou na Slovensku, ktorej členmi sú aj poprední odborníci v oblasti poľnohospodárstva. Vidiecka platforma ponúka svojim členom starostlivosť a poradenstvo v rôznych oblastiach podnikania na pôde.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať