Federer v osemfinále v Paríži, aj v klube 700

Bez názvu
Roger Federer Foto: SITA/AP

PARÍŽ 28. mája (WEBNOVINY, AP) – Obhajca titulu, švajčiarsky tenista Roger Federer, má už na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros istotu osemfinále a v Paríži ešte nestratil tento rok ani set. Najvyššie nasadený Švajčiar si na najcennejšej antuke v piatok v zápase 3. kola poradil s nemeckým kvalifikantom Julianom Reisterom (až 165. v rebríčku) za 93 minút hladko 6:4, 6:0, 6:4. Toto víťazstvo má pred grandslamového rekordéra prívlastok jubilejné dokonca z dvoch dôvodov. Jednak je jeho sedemstým v kariére celkovo a zároveň stopäťdesiatym na antuke. V otvorenej tenisovej ére má len desať hráčov na konte minimálne sedemsto víťazných zápasov. Na čele tohto štatistického rebríčka tróni Američan Jimmy Connors s 1242 triumfami, pred Federerom deviaty Nemec Boris Becker má na konte 713 víťazstiev.

Fenomenálny Švajčiar nechýba medzi najlepšími šestnástimi hráčmi na grandslamovom turnaji dvadsiatyštvrtýkrát v rade. Naposledy tam absentoval práve na Roland Garros v roku 2004. Najbližším súperom obhajcu bude jeho krajan Stanislas Wawrinka, ktorý, ak vychytí formu, vie byť nepríjemným súperom komukoľvek. „Som rád, že Stan je tiež v osemfinále, ale nie som nadšený tým, že budeme hrať proti sebe. Je to však žreb, s tým nič nenarobím. Dobre sa poznáme, máme spoločného kondičného trénera, ale na grandslamovom turnaji sme proti sebe ešte nehrali. Bude to nová skúsenosť,“ uviedol na pozápasovej TB Federer.

Štvornásobný víťaz Roland Garros Rafael Nadal postúpil na tohtoročnom elitnom antukovom podujatí pri Buloňskom lesíku zatiaľ do 3. kola, keď si bez väčších problémov poradil s Horaciom Zeballosom z Argentíny za 105 minút 6:2, 6:2, 6:3. Stretnutie sa malo pôvodne hrať už vo štvrtok, pre dážď a zlé počasie ho presunuli na piatok. Nadal odovzdal v prvých dvoch kolách na parížskej antuke súperom len 13 gemov a v tomto roku je na antuke stopercentný (bilancia 17:0). So svetovou štyridsaťštvorkou urobil len 12 nevynútených chýb a raz stratil svoje podanie v siedmej hre tretieho setu. Ďalšie dva gemy však bez problémov vyhral a pre 25-ročného Zeballosa, nováčika roka 2009 na okruhu ATP, sa jeho premiéra v hlavnom pavúku Roland Garros skončila.

Nadal sa môže stať po Björnovi Borgovi druhým mužom histórie, ktorý vyhrá Roland Garros päťkrát. Švédovi sa to v minulosti podarilo dokonca šesťkrát. Španiel začal tento rok svoju novú víťaznú šnúru na parížskych kurtoch. Od začiatku kariéry do vlaňajšieho zápasu 4. kola so Švédom Robinom Söderlingom vyhral 31 duelov. Po piatku má na grandslamovej antuke bilanciu 33 výhier a 1 prehra, najbližšie ho čaká ďalšia bývalá svetová jednotka, Austrálčan Lleyton Hewitt. „Zlepšujem sa každý deň, ale to je potrebné, lebo aj súperi sú čoraz kvalitnejší. K perfektnej hre mi však ešte čosi chýba,“ komentoval postup do 3. kola Nadal a k najbližšiemu súperovi poznamenal: „Hrali sme spolu už niekoľkokrát a dokonca aj tu v Paríži. Poznáme sa veľmi dobre, dúfam, že nadviažem na svoje predchádzajúce víťazstvá proti nemu.“ Nadal vedie nad Hewittom v bilancii 5:4, vyhral však posledné štyri zápasy vrátane tých na Roland Garros 2006, 2007 a 2009.