Festival Cinematik predstaví tvorbu Leosa Caraxa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Carax
Francúzsky režisér Leos Carax Foto: john-likes-movies.blogspot.com

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Siedmy ročník festivalu Cinematik, ktorý sa uskutoční od 7. do 13. septembra v Piešťanoch, vzdá v retrospektívnej sekcii Rešpekt poctu francúzskemu režisérovi Leosovi Caraxovi.

Päťdesiatjedenročný filmár patrí medzi režisérov, ktorí definovali francúzsku kinematografiu 80. rokov a spolu s Lucom Bessonom a Jean-Jacquesom Beineixom ho zvyknú zaraďovať k tvorcom takzvaného cinéma du look alebo neo-baroka.

Pre týchto tvorcov sú charakteristické originálna práca so žánrovými schémami, miešanie vysokého a nízkeho umenia, zobrazovanie vydedených postáv, no predovšetkým silný dôraz na často veľkolepú vizuálnu stránku diela, neraz postavenú na „extáze pohybu“.

Alexandre Oscar Dupont sa narodil 22. novembra 1960 vo francúzskom Suresnes a už ako 18-ročný začal pravidelne písať do Cahiers du cinéma.

O rok neskôr nakrútil svoj prvý krátky film a v roku 1984 debutoval celovečerným filmom Keď chlapec stretne dievča (Boy Meets Girl), s ktorým sa dostal do súťaže v Cannes a získal cenu pre mladého tvorcu.

Film s jednoduchým príbehom o vzťahu mladého filmára Alexa a dievčaťa Mireille stojí na emocionálnych vzplanutiach postáv a atmosfére nočného Paríža, čím evokuje filmy Jean-Luca Godarda alebo Françoisa Truffauta.

Týmto filmom sa taktiež začala jeho spolupráca s hercom Denisom Lavantom, ktorý stvárnil postavu režisérovho alter-ega Alexa ešte vo dvoch nasledujúcich filmoch.

Caraxovým
Bez názvu
Foto: SITA/Ladislav Novák

ďalším filmom je Zlá krv (Mauvais sang, 1986), ktorá si vyslúžila ešte väčšie chvály kritiky ako jeho debut. Tentoraz spojil kriminálnu drámu s romancou a pridal prvky fantasy: Alex má ukradnúť nový liek proti šíriacemu sa vírusu, ktorý ničí parížskych milencov, a medzitým sa zamiluje do Anny (Juliette Binoche).

Aj v tomto prípade je však príbeh v úzadí a film vyniká najmä po vizuálnej stránke. Dvojica Lavant – Binoche vystupuje i v záverečnom filme voľnej trilógie o Alexovi s názvom Milenci z Pont-Neuf (Les amants du Pont-Neuf, 1991).

Alex je bezdomovcom, žije na slávnom parížskom moste, kam prichádza neúspešná maliarka Michele. On má problémy s alkoholom a so sedatívami, ona zažila nešťastnú lásku. Stávajú sa jeden druhému oporou, ich vzťah je plný náhlych vzplanutí a výbuchov.

Scéna, keď milenci extaticky tancujú na moste, zatiaľ čo sa nad Seinou odohráva obrovský ohňostroj a v zvukovej stope sa prelína typická francúzska akordeónová melódia s klasickou, rockovou a hip-hopovou hudbou, je dokonalým a slávnym príkladom toho, ako „vyzerá“ cinéma du look.

Zatiaľ posledným Caraxovým celovečerným filmom je Pola X (1999). Hovorí o mladom spisovateľovi Pierrovi (Guillaume Depardieu), v ktorého živote sa odrazu objaví tajomná žena (Ekaterina Golubeva) tvrdiaca, že je jeho sestra. Pierre kvôli nej opúšťa všetko, čo má, vrátane svojej snúbenice, a odchádza s ňou do Paríža, kde spolu prežívajú pozoruhodný vzťah.

Jeho najnovší film Holy Motors, o ktorom sa síce píše veľa, ale zverejnených informácií a fotografií je pomerne málo, uvedú vo svetovej premiére na filmovom festivale v Cannes. V hlavnej úlohe sa opäť predstaví Denis Lavant, vo vedľajších sa objavia napríklad Eva Mendes alebo Kylie Minogue.

Príbeh by sa mal odohrávať počas jednej noci, keď sa tajomný pán Oscar vozí v limuzíne z jedného miesta na druhé, pričom všade vystupuje s inou identitou – je žobrákom, vrahom, podnikateľom alebo otcom rodiny.

Rešpekt je jednou zo stálych sekcií na MFF Cinematik. Za cieľ si dáva predstaviť slovenskému publiku súčasných európskych tvorcov, ktorí svojimi filmami pravidelne potvrdzujú a upevňujú svoju pozíciu popredných autorov svetovej kinematografie.

V minulých rokoch boli takto uvedené retrospektívy Jacquesa Audiarda, Nicolasa Windinga Refna alebo Venturu Ponsa.

Informácie agentúre SITA za organizátorov poskytol Peter Konečný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kylie Minogue