Festival Nová dráma bude plný farieb

Foto: Nová dráma

BRATISLAVA 7. mája (WBN/PR) – Festival Nová dráma / New Drama odkryje pestré farby inscenácií súčasnej drámy, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulom kalendárnom roku. Farebný ôsmy ročník festivalu, ktorý od roku 2005 pripravuje Divadelný ústav, sa uskutoční v dňoch 14. – 19. mája v Bratislave.

Okrem súťažnej prehliadky 10 vybraných inscenácií je súčasťou festivalu aj pestro ladený sprievodný program. Tvoria ho dve scénické čítania, výstava poľskej divadelnej fotografie, diskusia s dramaturgickou radou, Polish Theory Event, prekladateľský a kritický workshop a medzinárodná konferencia Hodnota umenia a jeho hodnotenie.

Festival Nová dráma si tretí májový týždeň rozloží farby po celej Bratislave. Sídlom hlavnej súťažnej sekcie budú scény siedmich divadiel. Stretnete ju v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, Štúdiu 12, Divadle Aréna, Divadle Astorka Korzo ´90, elledanse – dome T&D, KC Dunaj a v Gallerii Cvernovka. Sprievodný program sa usídli v Poľskom inštitúte, Bateliéri, KC Dunaj a Štúdiu 12.

Milovníci poľského divadla si prídu na svoje v programovej sekcii Focus Poľsko, ktorá ponúka celistvejší pohľad na jeho súčasný vývoj. Festival ju pripravuje s Poľským inštitútom Bratislava.

Mnohofarebný Focus Poľsko ponúkne v KC Dunaj prezentáciu antológie kníh súčasnej poľskej drámy. Na prezentáciu bude v Štúdiu 12 nadväzovať inscenované čítanie zo súčasných poľských hier Biela a červená v réžii Adriany Totikovej. Osobnú účasť prisľúbili hviezdy poľskej drámy Tadeusz Słobodzianek a Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Tradičnou súčasťou festivalu sú aj Raňajky s novou drámou, tentokrát s poľskou. O jej autoroch a témach príde do Štúdia 12 porozprávať poľská teatrologička Justyna Jaworska. V Poľsku stále viac oceňovaná partnersko-režisérska dvojica Monika Strzępka – Paweł Demirski príde do Poľského inštitútu v rámci Polish Theory Eventu debatovať o politickom divadle a svojej tvorbe.

Program počas celého týždňa dopĺňa v Poľskom inštitúte výstava Láska či nenávisť: Ber, čo chceš fotografa Bartłomieja Sowu a prekladateľský workshop Dráma v poľskom preklade pod vedením režiséra Jána Štrbáka.

Do Bratislavy zavítajú dva legendárne súbory. Vroclavská skupina Ad Spectatores sa v Gallerii Cvernovka predstaví s dokumentaristickou performanciou 9 rekonštrukcia. Vyvrcholením sekcie Focus Poľsko bude hosťovanie varšavského Teatru na Woli s inscenáciou hry Tadeusza Słobodzianka Naša trieda v réžii Ondreja Spišáka v bratislavskom Mestskom divadle

P. O. Hviezdoslava.

10 súťažných inscenácií

• Martin Čičvák: Kukura, Divadlo Aréna Bratislava, réžia Rastislav Ballek

(14. 5. o 19.00, Divadlo Aréna)

• Andrej Kalinka – Ivan Martinka: Epos, Bábkové divadlo Žilina, réžia Andrej Kalinka a Ivan Martinka (14. 5. o 21.30, MDPOH)

• Michaela Zakuťanská: Havaj, Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov, réžia Zoja Zupková

(15. 5. o 10.00 a 19.00, Štúdio 12)

• David Mamet: November, Divadlo Aréna Bratislava, réžia Martin Čičvák

(15. 5. o 19.00, Divadlo Aréna)

• Jana Juráňová: Reality snov, Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica, réžia Iveta Škripková (15. 5. o 22.00, KC Dunaj)

• Ingmar Villqist: Taká fajn baba ako ty, Mestské divadlo Žilina, réžia Adriana Totiková

(16. 5. o 10.00 a 19.00, Štúdio 12)

• Ondrej Šulaj: Gazdova krv, Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava, réžia Juraj Nvota

(16. 5. o 19.00, Divadlo Astorka Korzo ´90)

• Dorota Maslowska: Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, réžia Júlia Rázusová (17. 5. o 19.00, MDPOH)

• Blaho Uhlár: Pokus, S.T.O.K.A. Bratislava, réžia Blaho Uhlár (17. 5. o 21.30, Štúdio 12)

• Sláva Daubnerová – Pavel Graus: Some Disordered Interior Geometries, P.A.T. Bratislava, réžia Sláva Daubnerová (18. 5. o 19.00, elledanse – dom T&D)

Festivalové ceny

Festival Nová dráma / New Drama 2012 je súťažnou prehliadkou. Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma hlasuje medzinárodná porota. Študenti, účastníci kritického seminára rozhodnú o Cene študentskej poroty. Diváci môžu po každom predstavení hlasovať za svoju najobľúbenejšiu inscenáciu. Ich voľba rozhodne o tom, ktorá inscenácia dostane divácku cenu – Cenu bratislavského diváka. Ceny sa odovzdajú počas záverečného ceremoniálu festivalu Nová dráma / New Drama v sobotu 19. mája v prekrásne farebne upravenom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava.

Porota

Päťčlenná medzinárodná odborná porota zasadne v zložení: Andrzej Sławomir Jagodziński, riaditeľ Poľského inštitútu v Bratislave a kultúrny radca Poľského veľvyslanectva v Bratislave; Dora Viceníková zástupkyňa umeleckého šéfa a dramaturgička Divadla Reduta v brnianskom Národnom divadle; Dáša Čiripová, divadelná teoretička a šéfredaktorka mesačníka kød – konkrétne ø divadle; Martin Porubjak, režisér, dramaturg, prekladateľ a scenárista a Martin Ciel, filmový a divadelný teoretik a pedagóg na Katedre filmovej vedy VŠMU.

Dramaturgická rada

Inscenácie do hlavnej súťaže a aktuálne farby novej drámy vyberá dramaturgická rada. Tento rok pracovali divadelné kritičky a teatrologičky Zuzana Uličianska, Martina Ulmanová a Zuzana Ferusová. Od novembra do marca vyberali z takmer 40 inscenácií súčasných dramatických textov vo všetkých divadlách na Slovensku. Do výberu sa dostali inscenácie, ktoré mali premiéru v období od

1. marca 2011 do 29. februára 2012. Text, z ktorého vychádzajú, nemohol byť napísaný pred rokom 2000.

Ženy, muži, divadlo

Festival ponúka aj zaujímavé stretnutie s dramaturgickou radou festivalu. Podujatie s názvom Ženy, muži, divadlo, sa uskutoční v piatok 18. 5. o 20.30 v elledanse – dom T&D. Trojica teatrologičiek a kritičiek bude odpovedať na otázky súvisiace s výberom súťažných inscenácií, odôvodní svoj výber a bude sa venovať aktuálnej situácii v súčasnom slovenskom divadle.

Trojboj

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je aj inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma – Trojboj. Spomedzi 27 prihlásených textov sa do finále súťaže DRÁMA prebojovala trojica autorov Gabriela Alexová (Lúzri), Anica Jenski (Neseš jí dítě) a Laco Remeň (Urob to sám).

Prvá verejná prezentácia finálových textov Trojboj, ktorú režijne pripravila Júlia Rázusová, sa uskutoční v sobotu 19. mája 2012, v posledný deň festivalu, v Štúdiu 12 v Bratislave. Meno celkového víťaza súťaže sa verejnosť dozvie až na slávnostnom záverečnom odovzdávaní cien festivalu.

Enter Nová dráma / New Drama 2012

Festival Nová dráma / New Drama a jej pestré farby už po tretíkrát vo svojej histórii opúšťajú Bratislavu. Ambíciou sekcie Enter je rozširovanie festivalu a prenášanie jeho atmosféry aj do iných miest na Slovensku. Zároveň ide o podporu uvádzania inscenácií súčasnej drámy. Tentoraz sa ENTER objaví v Žiline, Košiciach, Nitre a Prešove.

Seminár mladej kritiky

Seminár je určený študentom divadelnej vedy a ďalších príbuzných umenovedných odborov umeleckých a filozofických fakúlt. Študenti sa budú pod odborným vedením divadelnej kritičky Jany Machalickej z Prahy venovať reflexii inscenácií hlavného súťažného programu. Mladí seminaristi budú zároveň členmi Študentskej poroty, ktorá na záver festivalu udelí Cenu študentskej poroty.

Vstupenky

Vstupenky sa predávajú iba na predstavenia hlavného súťažného programu a na predstavenia sekcie Focus Poľsko. Vstup na ostatné podujatia sprievodného programu je voľný.

Predajné miesta sú v pokladniciach jednotlivých divadiel, kde sa hrajú predstavenia: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Štúdio 12, Divadlo Aréna, Divadlo Astorka Korzo ´90, elledanse – dom T&D, KC Dunaj a Divadelný ústav.

Predstavenie poľského divadla Ad Spectatores je určené maximálne pre 9 divákov a hrá sa tri dni, šesťkrát denne. Vstupenky je potrebné zarezervovať, vyzdvihnúť si a zaplatiť najneskôr do piatka 11. 5. na sekretariáte Divadelného ústavu, u pani Diany Seleckej: diana.selecka@theatre.sk, 02/204 87 102. Zraz divákov na predstavenie je pred Divadelným ústavom.

Festival v číslach

• 10 domácich inscenácií

• 2 zahraničné inscenácie

• 2 inscenované čítania

• 1 medzinárodná konferencia o hodnote umenia

• 2 workshopy (prekladateľský a kritický)

• 1 diskusia s dramaturgickou radou

• 1 prednáška – Polish Theory Event

• 1 prezentácia publikácie poľskej novej drámy

• 1 výstava poľskej divadelnej fotografie

• 1 raňajky s poľskou novou drámou

• 3 festivalové ceny

• 7 divadelných scén

Festival Nová dráma / New Drama 2012 organizujú Divadelný ústav v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a umeleckou scénou BKIS – Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Vizuálny koncept festivalu pripravilo kreatívne štúdio Milk.

Viac informácií: Lucia Čarnecká, lucia.carnecka@theatre.sk, 02 / 20487 501, www.novadrama.sk, http://www.facebook.com/NovaDramaFestival

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Nvota