Fico nemusí odpovedať médiám, KDH ho prirovnalo k Mečiarovi

Fico rozdá v Trnavskom kraji milióny, ďalšie priloží Kaliňák
Predseda vlády SR Robert Fico počas príchodu na výjazdové rokovanie 161. schôdze vlády SR. (Špačince, 13. máj 2015) Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD neschválil novelu tlačového zákona, ktorou chcel poslanec NR SR za KDH Pavol Abrhan zabrániť tomu, aby orgány verejnej moci mohli odopierať poskytovanie informácií.

Ak by parlament návrh Abrhana prijal, Fico a vláda by nemohli selektovať novinárov na jemu pohodlných a nepohodlných.

Abrhan hovorí o hrubom zneužívaní sily

„Strana Smer nastúpila cestu HZDS, Fico sa viac a viac podobá Vladimírovi Mečiarovi, keď odopiera dávať informácie čitateľom,“ povedal Abrhan. Návrhom Abrhan reagoval na fakt, že premiér Robert Fico, úrad vlády a niektoré ministerstvá odmietajú odpovedať na otázky niektorých denníkov.

„V poslednom čase sme svedkami hrubého zneužívania sily nielen proti opozícii, ale aj proti médiám, teda aj ich čitateľom. Fico odmieta odpovedať niektorým denníkom na otázky. Ficovi sa to nemusí páčiť, ale opozícia je na to, aby zastupovala voličov. Ficovi sa to nemusí páčiť, ale médiá sú tu na to, aby informovali divákov, poslucháčov, čitateľov o tom, čo sa na Slovensku deje. Ani Fico si nemôže robiť čo chce. Hrubé a arogantné správanie je jeho vizitka, ale upierať informácie občanom si premiér nemôže dovoliť,“ vyhlásil Abrhan.

Rokovanie výboru sa zastavilo hneď na začiatku, nehlasovali

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá dvakrát odmietol rokovať o rovnosti prístupu k médiám a neinformovaní niektorých médií členmi vlády. O rokovanie požiadali opoziční poslanci, ktorí sú členmi výboru. Vládny Smer podobne ako minulý týždeň neschválil program zasadnutia výboru.

Opozícia navrhovala prijať uznesenie, ktorým by mediálny výbor požiadal ministra kultúry Mareka Maďariča „o neodkladné vykonanie nápravy, týkajúce sa porušenia tlačového zákona, a to poskytovať vydavateľovi periodickej tlače a tlačovej agentúre vrátane Denníka N informácie o svojej činnosti na pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti“. Keďže rokovanie výboru sa zastavilo hneď na začiatku, o uznesení sa nehlasovalo.

Slovenská vláda pred časom rozhodla, že nebude komunikovať s Denníkom N a premiér Robert Fico rovnako zakázal komunikáciu s periodikom všetkým ministerstvám. Dôvodom je podľa kabinetu „dlhodobé tendenčné informovanie o práci kabinetu zo strany denníka, ktoré vyvrcholilo odštartovaním samolepkovej politickej antikampane. Podľa vyjadrenia úradu sa denník touto aktivitou bezprecedentne pridal k opozičným politickým subjektom, a preto vláda nevidí zmysel v ďalšej komunikácii s ním.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol AbrhanRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR