Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora (uprostred v poredí) a zástupcovia Združenia miest a obcí počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 11. január 2017. Foto: SITA/Marek Mrviš
11. januára 2017 SprávySlovensko od SITA SITA Diskusia(5)

Fico s predstaviteľmi ZMOS hovoril najmä o financiách

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – O novelizácii zákona o obecnom zriadení, financovaní opráv a údržby ciest v obciach, výstavbe nájomných bytov, ako aj o zákone o verejnom obstarávaní hovoril v stredu počas pracovného stretnutia premiér Robert Fico s hlavnými predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Cieľom rokovania bolo podľa Fica zadefinovanie spoločných cieľov na tento rok. Za týmto účelom vzniknú pracovné skupiny a už na sneme ZMOS sa bude bilancovať, čo sa podarilo dosiahnuť. “My si uvedomujeme, čo primátori, starostovia a predstavitelia miest robia pre kvalitu života. Musíme dať dohromady to, čo robí štát a čo robia obce a mestá, a vtedy ten efekt bude ešte lepší,” zdôraznil Fico s tým, že vláda má záujem pokračovať v podpore samospráv.

Dôležitou témou boli miestne cesty

Vláda chce napríklad pristúpiť k novelizácii zákona o obecnom zriadení. V mestách a obciach podľa Fica vznikajú niekedy situácie, ktoré nie sú zákonne podchytené, pričom ako príklad uviedol obce, kde nikto nechce byť starostom, alebo obce, kde je príliš malý počet obyvateľov. “Budeme na to musieť zákonne reagovať,” vyhlásil premiér.

Na stretnutí hovorili aj o ďalšej podpore výstavby nájomných bytov. V súčasnosti na výstavbu takýchto bytov poskytuje štát obciam 30-percentný nenávratný príspevok, zostávajúcich 70 percent dostávajú obce a mestá zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

“Dohodli sme sa, že aj v mene vyššej mobility pracovnej sily zmeníme trochu parametre, a tam, kde budeme cítiť, že tie nájomné byty by sa mali stavať viac a rýchlejšie, tak tam tá podpora zo strany štátu bude väčšia,” vyhlásil Fico. Dôležitou témou boli miestne cesty, ktoré priamo patria do vlastníctva miest a obcí, či cesty II. a III. triedy, ktoré cez obce prechádzajú. “Tu sme nastavovali parametre v európskych fondoch a hľadali aj iné mechanizmy financovania opráv a údržby,” konštatoval premiér s tým, že možnosťou je vytvorenie spoločného cestného fondu, do ktorého by finančne prispievali mestá a obce, aj štát.

Obecné pokladnice sú podľa Fica plnšie

Vzhľadom na dobré hospodárske výsledky, ale aj dobré hospodárenie miest a obcí majú dnes obecné pokladnice podľa Fica viac peňazí ako v minulosti. Predstavitelia ZMOS a vláda sa preto dohodli , že udržia finančný vzorec, podľa ktorého 70 percent daní fyzických osôb ide mestám a obciam a 30 percent ide do pokladnice vyšších územných celkov. Premiér v tejto súvislosti pripomenul, že z dane fyzických osôb nemá štát ani euro.

Ďalšími témami bolo financovanie platov učiteľov materských škôl či umeleckých škôl, ktorí sú platení z rozpočtu miest a obcí, ako aj verejné obstarávanie. V minulých rokoch sa limit pre verejné obstarávanie zvýšil z tisíc na 5 000 eur. ZMOS a vláda sa dohodli na zvýšení tohto limitu, čísla však zatiaľ nechcel špecifikovať. “Musíme ešte presne vymedziť podmienky a limity, ktoré budú zodpovedať potrebám miest a obcí,” zdôraznil Fico.

Vláda a ZMOS chcú tiež pokračovať v spoločnej výstavbe detských multifunkčných ihrísk, ktorých za posledné roky podľa Fica postavili asi 800. Stavať ihriská budú najmä pri školách a škôlkach v takých obciach, kde to je mimoriadne potrebné. Vláda bude tiež pokračovať v podpore najmenej rozvinutých okresov, ktorých identifikovala na Slovensku 12, tento rok pribudne ďalších päť.

Odporúčané články

Fico: Zneužívanie sociálneho systému nebudeme tolerovať Fico: Rok 2017 je pre vládu rokom akcie

Témy

Diskusia

BOLŠEVICI A JUDÁŠI si myslia, že keď budú mínuskovať - tak ľudia im uveria. OPAK JE PRAVDOU. gazdovanie zlepenca No co poviete blbeckovia co podporuju tento zlodejsko-klamarsky zlepenec na zlacnenie plynu ked v konecnom dosledku po zdvihnuti pausalnych platieb zaplatite za plyn viac ako minuly rok? UPOZORNENIE Ľudia blížia sa voľby do VÚC na ktoré sa bolševici s judášmi tvrdo pripravujú , aby sa poistili. Ľudí majú za debilov, ktorí im odovzdajú svoj hlas a to je všetko.Zapamätajte si, že ak politici vám hovoria, že cena plynu... SLOVENSKO je na financie jedná veľká čierna diera. České euro České vojaci česky informátori zmos
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...